Jeśli chcesz pozwać sąsiada lub wspólnika musisz znać jego PESEL. Za ten absurd zapłacimy 200 mln zł rocznie

autor: Anna Krzyżanowska27.03.2013, 07:10; Aktualizacja: 27.03.2013, 11:11
Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwościźródło: ShutterStock

Każdy wnoszący pozew będzie musiał znać PESEL swojego przeciwnika. Taką absurdalną rewolucję zgotowali posłowie, przegłosowując projekt zmian w procedurze cywilnej. W założeniu miał on dotyczyć tylko... e-sądu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (64)

  • RobeK(2013-03-30 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież w sejmie siedzą sami nieudacznicy i miernoto - więc czego można się spodziewać. Od nastu lat siedzą cały czas te same złodziejskie mordy tuska, kaczyńskiego, a w oświadczeniach majątkowych nie mają nic, ale tuska dzieci obracają majątkiem kilkuset tysięcznym

    Odpowiedz
  • mister(2013-03-27 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    typowe polskie ochrona przestępstwa,,rządzących mądrość,???!!!

    Odpowiedz
  • Gościu(2013-03-27 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    Platforma oburzonych windykatorów?

    Odpowiedz
  • Janusz(2013-03-27 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    Absolutnie nie wierzę, żeby TEN rząd zrobił cos dobrego dla nas.

    Odpowiedz
  • bebe(2013-03-27 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    To po co sztab prawników do dyspozycji sejmu, drugi dla senatu, nie wspominając o sztabach prawników przy każdym ministerstwie, kancelarii prezydenta, premiera itd. Przecież to woła o pomstę do ...

    Odpowiedz
  • Green(2013-03-27 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zdobyć PESEL sąsiada? To proste dać mu w ryja i zabrać dowód.
    W czym problem? Zaczęło się polowanie na PESEL, w majestacie "prawa" Gowina.

    Odpowiedz
  • Gość(2013-03-27 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze , dosyć bezprawia . Ludzie nie wini tracili oszczędności życia . Co to za państwo prawa człowiek nie wie że jest pozew . Nagle komorni zjawia się , bo firmy zagraniczne podawał przedawnione sprawy i specjalnie adresy nie aktualne w pozwie umieszczał itp .

    Odpowiedz
  • straszny(2013-03-27 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego tak mierni umysłowo ludzie zasiadają w rządzie? Czy PO nie ma lepszej kadry? Czy to nie problemy mentalne ale brak zaangażowania powoduje powstawanie takich partackich nieprzemyślanych rozwiązań?

    A czemu to pozostali posłowie zaakceptowali nie czytając i nie analizując? Za co oni biorą od nas pieniądze?

    Odpowiedz
  • jg(2013-03-27 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    ABSURDEM to był brak PESEL na tytułach wykonawczych i wynikające z tego patologie w egzekucji...

    Odpowiedz
  • ola(2013-03-27 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Dodałabym obowiązkową znajomość grupy krwi i DNA przeciwnika.

    Odpowiedz
  • waliza(2013-03-27 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    Mniej więcej połowa z korespondentów nie ma pojęcia o czym pisze.

    Odpowiedz
  • Hanys z Niemiec(2013-03-27 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    A ja nie mam pesel, pomimo tego, że jestem ( jeszcze)
    obywatelem. Czekam na pozbycie się obywatelstwa
    polskiego od lipca 2012. Wymaga się ode mnie
    dokumentów polskich (w orginale) np. aktu urodzenia.
    Nie wiedziałemo obowiązku posiadania takich dokumentów.
    Najpierw trzeba się urodzć, potem żyć, żeby się pozbyć
    tych przywilejów.

    Odpowiedz
  • ENTER(2013-03-27 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    I czemu Wolacy się dziwicie . Prawo nasi wybrańcy " robią pod siebie "...

    Odpowiedz
  • ja(2013-03-27 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    Waliza, pisałam tobie już na innym portalu (może puścili już ten post), że ty nie masz pojęcia, o czym piszesz. Jak cię pogryzie pies sąsiada, to masz roszczenie cywilne i wnosisz pozew o zadośćuczynienie, musisz zastosować się do art.126 k.p.c. - czyli podać PESEL. Lubisz płacić - płać...

    Odpowiedz
  • włodziu(2013-03-27 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba nikt jeszcze nie wspomniał, że wniosek o udostępnienie nr PESEL z ministerstwa jest odpłatny - jeżeli dobrze pamiętam to 34 zł ( plus 17 zł od pełnomocnictwa)!!
    Wydaje mi się, że chodziło właśnie o wprowadzenie dodatkowej opłaty ratującej budżet, bo przecież jeśli o identyfikację osoby, to mogli wprowadzić nakaz badania przez Sąd w odpowiednim rejestrze nr PESEL.
    TO jest zwykłe złodziejstwo

    Odpowiedz
  • sn(2013-03-27 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    Ten Rząd i Sejm ciągle wywija jakieś głupoty, a tylu urzędasów(450 tys. nadmiar ok 30%) , do premii w MS,MF,MSW są wyznaczanie jakże zasłużonych osoby, jacy to fachowcy itp. a tu prostego prawa nie potrafią napisać.Urzędnicy państwowi jak sądu,ZUS,US,GUS,UG,UP, pod ścisłą kontrolą powinny mieć dostęp do danych osobistych (za każdym razem zarejestrowaną ewidencją dostępu do nr dow.osob. i nr pese - kto i po co brał) . Bo ta zmiana,dopiero otwiera drogę łatwą dla przestępców. Przecież to organ RP prawny(sąd ,komornik,notariusz, powinien badać w toku postępowania dane stron czy są właściwe, mając do tego prawne umocowania, systemy elektroniczne i służby RP do dyspozycji- opłacane z naszych podatków i bardzo rozbudowane. Zwalanie tego na Obywatela, słabo umocowanego prawnie, bez służb RP , świadczy o lenistwie tych organów czy głupocie, nieuctwie tych uchwalających. Wyborcy, ciągłe wpadki tych rządzących, czas najwyższy rozliczyć, aby nas nie lekceważyli i nie narażali na straty oraz kłopoty !!!

    Odpowiedz
  • aga23w(2013-03-27 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    A na pewno tez długosc penisa bedzie tez znana.

    Odpowiedz
  • sceptyk(2013-03-27 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    Podstawowe Pytanie

    czy posłom-osłom niestety tylko tak należy komentować pozim untelektualny tego towarzystwa

    nie jest znana ustawa o ochronie danych osobowych -która również obejmuje
    PESEL, datę i i miejsce urodzenia,

    czyli za skutki przestępczej działalności, normatywnej posłów oraz nieuctwa, nierzetolnośc i niekompetencji sędziów i komorników obciąza się obywatela

    Podstawowe pytanie skąd obywatel legalnie może uzyskać czyjś Pesel albo datę urodzenia, oraz legalnie tych danych uzyć

    Odpowiedz
  • trajektoria(2013-03-27 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    O co ten szum ? Instytucje kredytowe dysponują numerami pesel swoich dłużników i bez problemu sprzedają je wraz z długami różnej maści handlarzom wierzytelnościami .Zawierając umowę cywilnoprawną wystarczy dodać pozycję dotyczącą tego numeru . Martwicie się państwo o szarych Kowalskich ? Cóż za altruizm . O polityków ? Bez jaj . A że komornik nie zajmie już "przypadkowo" konta lub emerytury nie tego co trzeba ? I bardzo dobrze .

    Odpowiedz
  • bstok(2013-03-27 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuje wprowadzić system e-poseł. Myślę, że taka regulacja znacznie bardziej usprawni prawo.

    Odpowiedz