Ofiary przestępstw będą będą lepiej informowane o prawie do ochrony swojej tożsamości. Obecnie dostają od śledczych kartki zapełnione skomplikowanym językiem prawniczym. To ma się zmienić. Komunikat o prawach ofiar ma być napisany językiem przystępnym i jasnym. Co do zmiany umówili się dzisiaj Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich. Zmiany mają być wprowadzone już za kilka tygodni.

Prof. Irena Lipowicz zaznacza, że ofiary przestępstw mają prawo ukrycia swojej tożsamości, ale nie zawsze są tego świadome. Teraz ma się to zmienić. Na kolorowej kartce wypunktowane będą najważniejsze fakty. Po pierwsze, jak zaznacza RPO, będzie informacja o tym, że ofiara ma prawo zastrzec swój adres i swoją tożsamość tak aby nie była nie była ona znana sprawcy i innym uczestnikom postępowania. Prof. Lipowicz podkreśla, że ofiara może zastrzec dane, nie tylko jeżeli obawia się bezpośredniego zagrożenia życia, ale również naruszenia swojej godności.

W krótkiej informacji ofiary przeczytają także pouczenie o tym, że ich dane nie muszą być dostępne dla mediów. Irena Lipowicz podkreśla, że ofiary często będąc w szoku po przestępstwie, udzielają wywiadów, pokazują się w mediach, czego potem mogą żałować.

Jak wyjaśnia Prokurator Generalny Andrzej Seremet, obecnie ofiary przestępstw są informowane o swoich prawach, jednak jak zaznacza, forma przekazu jest mało zrozumiała. Dlatego informacja będzie przełożona na prostszy język. Andrzej Seremet przewiduje, że prosta informacja dla ofiar może być dostępna już za kilka tygodni.
Od przyszłego poniedziałku po raz 13 obchodzony będzie w Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów będzie ochrona danych osobowych ofiary przestępstw.