Zbliża się powolny koniec użytkowania wieczystego

autor: Ewa Ivanova20.12.2012, 07:02; Aktualizacja: 20.12.2012, 08:27
Użytkowanie wieczyste jest przedmiotem wielu dyskusji

Użytkowanie wieczyste jest przedmiotem wielu dyskusjiźródło: ShutterStock

Nie będzie żadnej rewolucji i przekształcania użytkowania wieczystego z mocy prawa we własność. Będzie raczej powolna ewolucja i stopniowa rezygnacja z możliwości ustanawiania użytkowania wieczystego na przyszłość. Zwolennikiem takiego scenariusza jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Grzegorz(2012-12-20 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    Nam Gminy nie są potrzebne i opłaty wiecznie podwyższane z tego tytułu na ich utrzymanie.Czytałem artykuł że od 2013r znów 100% podwyższki za wieczyste użytkowanie.Kto decyduje Pani minister Warszawy bez przerwy dopwyższa wieczyste użytkowanie.Z czego my mamy płacić stare budynki,emerytury małe zabierze nam mieszkania

    Odpowiedz
  • Wściekły(2012-12-20 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Robią nas na wszystkim!!! na naszej ciężkiej pracy bogacą się tylko politycy i ich kolesie!!! dlaczego nie chcecie zlikwidować tego g... dlaczego za użytkowanie wieczyste płacę 4 razy więcej niż za mieszkanie??? to jest wyzysk w "cywilizowanym" kraju!!!
    mam już dosyć tego kraju który nie zapewnia opieki zdrowotnej i faworyzyje banki i firmy paliwowe! BASTA!!!

    Odpowiedz
  • antypos(2012-12-20 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Jaka jest skuteczność pracy i wiedzy prawnej czarnego posła godsona, że podważa rzetelność wycen, czemu narusza ustawę "ogn" wchodząc w kompetencje KOZ-y lub Komisji Arbitrażowej. Jeżeli ma wątpliwości to niech spróbuje ukończyć studia w zakresie szacowania nieruchomości, a później dopiero się mądruje. Jak się czegoś nie zna to lepiej się nie odzywać. Jest on ponoć jakimś księdzem więc niech się zajmuje sprowadzeniem wszystkich religi na poziom służby człowiekowi, a nie zajmuje rzetelnością cudzej pracy.

    Odpowiedz
  • bolek(2012-12-20 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    antypos=brak kultury osobistej,albo jeszcze...

    Odpowiedz
  • emer(2012-12-20 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    Był socjalizm jest komunizm - demokracja.

    Odpowiedz
  • MB(2012-12-20 19:12) Zgłoś naruszenie 00

    W UE nie ma takiego słowa jak wieczyste użytkowanie terenu, czyżby niby należymy to tej Unii Europejskiej.

    Odpowiedz
  • lkhg(2012-12-21 18:19) Zgłoś naruszenie 00

    Użytkowanie wieczyste winno być przekształcone z mocy ustawy we własność. Ludzie przez 60 lat są "użytkownikami" i płacą podatki. Czas na zmiany w interesie ludzi a nie "wybrańców".

    Odpowiedz
  • Wisia(2012-12-21 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    Antypos= nie burmusz się, takie studium podyplomowe akurat skończyłam (nie ja jednak jestem autorką w/w postu). Miałam na pieńku z panią rzeczoznawcą majątkowym, która jest wykładowcą uczelni, pani wykonała taki operat, że po moich interwencjach, które trwały niemal 3 lata, pani zabrano uprawnienia na 6 miesiecy. Więc nie gadaj, że wszystkie operaty są wykonane rzetelnie. Tak powinno być, ale rzeczywistość jest inna. Zależy, kto jest zleceniodawcą.

    Odpowiedz
  • sn(2012-12-24 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Tak przekształcić we własność ,gdyż płaciliśmy tyle lat podatki i faktycznie użytkowaliśmy działki (KC podstawa, 20 lat w dobrej wierze i 30 lat w żłej wierze - wiekszość to tyczy) . Ze zbędną biurokracją i kosztami zrobić jak poniżej koment. Nie będzie potrzeba utrzymywać tej fikcji dla kasy.

    430 tys. z tego zbędne jest co namniej 30% , to zmniejszenie poprawiłoby finanse RP i obniżenie podatków. Nie ma innej metody na biurokrację ,na obniżanie kosztów utrzymania RP jak zmnieszenie etatów i limitów finasowych na jej utrzymanie. W PRL ,gdzie wszystko dzielono (cement,stal, mięso, papę itp) było180 tys.. Po co teraz 430 tys.(250 + Rząd 180) w dobie,kryzysu, komputeryzacji, informatyzacji, koniecznych uproszczeń przepisów, ponoszenie takich zbędnych dużych kosztów ,co wywołuje podnoszenie podatków i wymyślanie nowych (aby starczyło na pensje, premie bez zasadne, dziury w drogach,sypiące sie mosty itp). Chociażby za opłatę uż. wieczystego dla SM w UG W-wa Bielany wzrost o 500% a nawet do 1000% w innych miastach. Jak mają ludzie wytrzymać takie opłaty, drożyzna cenowa (za media), wywoływana przez przepisy Rządu,Sejmu dopuszczające takie zachowania UG. Ten Rząd wiele obiecywał , a większość spraw stoi , marazm totalny , podwyżka za podwyżką !!

    Odpowiedz
  • sn(2012-12-24 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    Tak przekształcić we własność ,gdyż płaciliśmy tyle lat podatki i faktycznie użytkowaliśmy działki (KC podstawa, 20 lat w dobrej wierze i 30 lat w żłej wierze - większość to dotyczy) . Ze zbędną biurokracją i kosztami zrobić jak poniżej koment. Nie będzie potrzeba utrzymywać tej fikcji dla kasy.

    430 tys. z tego zbędne jest co najmniej 30% , to zmniejszenie poprawiłoby finanse RP i obniżenie podatków. Nie ma innej metody na biurokrację ,na obniżanie kosztów utrzymania RP jak zmniejszenie etatów i limitów finansowych na jej utrzymanie. W PRL ,gdzie wszystko dzielono (cement, stal, mięso, papę itp) było180 tys.. Po co teraz 430 tys.(250 + Rząd 180) w dobie, kryzysu, komputeryzacji, informatyzacji, koniecznych uproszczeń przepisów, ponoszenie takich zbędnych dużych kosztów ,co wywołuje podnoszenie podatków i wymyślanie nowych (aby starczyło na pensje, premie bez zasadne, dziury w drogach, sypiące się mosty itp). Chociażby za opłatę uż. wieczystego dla SM w UG W-wa Bielany wzrost o 500% a nawet do 1000% w innych miastach. Jak mają ludzie wytrzymać takie opłaty, drożyzna cenowa (za media), wywoływana przez przepisy Rządu, Sejmu dopuszczające takie zachowania UG. Ten Rząd wiele obiecywał , a większość spraw stoi , marazm totalny , podwyżka za podwyżką !!

    Odpowiedz
  • Alicja Piwińska(2013-02-14 12:37) Zgłoś naruszenie 00

    Marzę żeby wrócił komunizm , to co robią to szczyt . Napchali sobie kasy aż im konta pękaja na Kajmanach . Wieczyste użytkowanie podwyżka - szczyt
    .Pamiętajcie ci co rządzą i tam na górę pójdziecie nago i nic z sobą nie zabierzecie. Dajcie nareście ludziom zyć . Na miejscu premiera Tuska zabiłabym sie ze wstydu , wszystko co obiecywał nie dotrzymał . Na szczęsie nie głosowałam na Niego .

    Odpowiedz
  • Barbara(2013-02-14 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Koniec z wieczystym użytkowaniem i utrzymywaniem za ludzkie pieniądze darmozjadów.Odbieracie ludziom emerytury po to zeby mieć na nagrody.My chcemy żyć a nie płacić na wieczyste z mocy ustawy powinno się przekształcić grunty na własność i płacić podatek od nieruchomości .

    Odpowiedz
  • xyllon(2012-12-22 20:00) Zgłoś naruszenie 01

    Prawo do zabudowy? Nowy gniot który ma stwarzać pozory likwidacji użytkowania wieczystego. A co z podatkim katastralnym?
    Niech dochód z tego podatku zasili kasy gminne, a nie powoływać do życia nowe prawo tylko o zmienionej nazwie.

    Odpowiedz