Od 2013 roku w Polsce nie będzie działał żaden sąd?

autor: Anna Krzyżanowska21.11.2012, 07:00; Aktualizacja: 21.11.2012, 08:10
Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwościźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2013 r. w Polsce nie będzie mógł zgodnie z prawem funkcjonować żaden sąd – alarmują sędziowie. Jak to możliwe? Ministerstwo Sprawiedliwości, chcąc doprowadzić do zreorganizowania 79 sądów rejonowych, jednym ruchem zniosło istniejące dziś sądy powszechne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (56)

  • JJ(2012-11-24 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Mając styczność z naszymi nie kochanymi sądami powszechnymi od ponad 25 lat, to co teraz obserwuję od wielu lat, nie mieści się w głowie. Skandalem jest, aby mianowany sędzia nie potrafił w poprawny sposób sporządzić wyrok i jego uzasadnić w sposób logiczny i rzeczowy. Skandalem jest aby zwierzchnicy odpowiedzialni za resort sprawiedliwości, tj. mister sprawiedliwości, prezes sądu, czy też przewodniczący wydziału, nie posiadał prawa wpływania na jakość wykonywanej pracy sądów i sędziów, którzy celowo dopuszczają się w przewlekłości prowadzonych postępowań sądowych, by wykazać, że tych spraw mają dużo. Jeszcze nie udało się mi zamknąć prostej sprawy w ciągu krótszym niż 1 rok. Kiedyś czekałem na taki wyrok najdłużej 3 miesiące, a w niektórych przypadkach egzekucyjnych 14 dni, teraz trwa to do 2 miesięcy. Bardzo mało widzi się sędziów, którzy rzeczywiście potrafią uszanować swój zawód i potrafią poprawnie interpretować obowiązujące przepisy prawa. Obecnie ustawowa kontrola apelacyjna stała się też fikcją, nie powodującą zahamowania absurdalnych wydawanych wyroków przez sądy rejonowe ośmieszające wymiar sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • dk(2012-11-21 23:20) Zgłoś naruszenie 00

    do tych co chwalą likwidację stołków - w małych sądach sprawy nie zalatwiają się same. w małych sądach funkcyjni orzekają tak jak reszta, a za dodatkowe zadania pobierają stosunkowo niewielki dodatek. dzięki likwidacji sądów powstanie zaś kilkadziesiąt wysokoopłacanych stanowisk dyrektorów sądów - które normalnie nie powstałyby, gdyż ani sądy przejmowane ani przejmujące nie miały 15 sędziów, a ta liczba stanowi granicę utworzenia stanowiska dyrektora. i tak to reforma nie służy likwidacji synekur, tylko tworzy nowe stanowiska. i to jest jej cel, a nie żadne oszczędności, czy przyspieszenie, bo małe sądy też są przeciążone pracą. a dlaczego sędziowie są przeciw - cóż, perspektywa przerzucania z miejsca na miejsce jest niepokojąca (choćby w kontekscie niezawisłości - nie bez powodu co do zasady sędziego nie można przenosić bez jego zgody - a ta reforma służy sprytnemu ominięciu przepisu), praca w dwóch miejscach naraz odległych o kilkadziesiąt kilometrów jest nie tylko niekomfortowa, ale i niemożliwa do właściwego zorganizowania i ogarnięcia, oddalenie siedziby sądu będzie niekiedy niedogodne dla stron, złe funkcjonowanie wydziału zamiejscowego może skutkować w przyszłości jego likwidacją, reforma wywoła tylko koszty, bałagan, wygeneruje mnóstwo dodatkowej pracy. a co się stanie jeśli będzie źle to funkcjonować - propaganda zrzuci winę wyłącznie na sędziów i rzuci ich na pożarcie przez fora internetowe i telewizje całodobowe.

    Odpowiedz
  • l(2012-11-21 22:24) Zgłoś naruszenie 00

    Europa to ma być jedność PO co sądy polskie.

    Odpowiedz
  • Stan(2012-11-21 19:58) Zgłoś naruszenie 00

    do 52

    Twój post zostawię bez komentarza - poziom widoczny po podpisie... Szur do podstawówki.
    Stare powiedzenie z kabaretu Tey: "Nie chciało się nosić teczki, trzeba dźwigać dziś woreczki..chodziło się na wagary, trzeba dźwigać dziś ciężary.."

    Jejku - jakie my sobie sami wystawiamy świadectwo jako społeczeństwo.

    Odpowiedz
  • Przecierz od dawien dawna(2012-11-21 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    sady i prokuratury nie działaja w/g Konstytucji i ustawy o sądach powszechnych. Sądy wchłonęła korupcja, partyjne nadania, niekompetencja, arogancja, nepotyzm i imbecylizm.

    Odpowiedz
  • Stan(2012-11-21 19:36) Zgłoś naruszenie 00

    do 49

    Jakie łapanie za słówka??? Czy Ty wiesz chociaż o czym piszesz, czy tylko bierzesz udział w kiepskiej dyskusji komentarzowej.

    Ja nie jestem sędzią, ale przeczytałem artykuł w całości i widzę całkiem co innego. Ten sędzia dla mnie mówi jasno i zrozumiale. Jeżeli uchylamy rozporządzenie, które tworzy sądy, to dla mnie jest normalne i oczywiste, że musi zostać wydane nowe rozporządzenie, które je tworzy!
    Tutaj nie ma jakiś niejasności, a Pan wiceminister nie wie po prostu jak wybrnąć z byka w przepisach, a nie słowach!

    Gdyby mieli odrobinę szacunku dla zwykłych ludzi, to zamiast dyrdymalić famazony, powiedziałby krótko - w toku prac nad rozporządzeniami umknęło nam i zaraz to naprawimy. Dziękujemy Pani redaktor, panie sędzio za zauważenie błędu. Tylko ten co nic nie robi nie popełnia błedów..

    Dla mnie takie wyjaśnienie byłoby satysfakcjonujące, a tłumaczenie jakie czytam to zaklinanie rzeczywistości i okłamywanie ludzi.

    Albo coś ma być tworzone na podstawie przepisu albo nie. Mi wystarczyła krótka odpowiedź sędziego - jeżeli nie ma konieczności, żeby było w rozporządzeniu odniesienia się do starego rozporządzenia, to dlaczego przez 10 lat, każde rozporządzenie to zawierało?

    I to chyba tyle, bo jeszcze wyjdę na obrońcę sędziów, a wcale nimi się nie zachwycam, czy ich pracą. Ale pisać trzeba z sensem, a nie tylko po to, żeby zamieścili nasz głupi komentarz.

    Odpowiedz
  • Lajkonikowa(2012-11-21 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    Kochany Panie Ministrze, Kocham Pana. Jest pan sto razy lepszy niż pana poprzednik „lejwoda”. Co tam lejwoda, jest Pan najlepszym ministrem 20 lecia. Bosko zmiótł Pan z ministerialnej powierzchni „sitwę”. Zeszłotygodniowy ruch kadrowy też ma swoją wartość. Społeczność to odnotowała. Teraz niech pan dereguluje, i znosi co się da. Zawód sędziego niech też pan zniesie. Sami wymierzymy sobie sprawiedliwość i ją natychmiast wykonamy, (tu nie ma żartów i musimy być pierwsi, inaczej ktoś ją wymierzy i wykona na nas). Zaoszczędzi Pan na komornikach i egzekucji. Jestem Pana fanką. Tego co teraz się u Pana dzieje nie zobaczę w żadnym kinie. To doskonałe. Pewną konkurencją może być Pana poprzednik, pan Krzysztof. Też miał dobre wejścia. O prawie opowiadał wprost bajecznie, dużo i na okrągło. Niczego nie rozumiałam. A to już stanowi o klasie zawodnika. A do tego ta jego cudowna polszczyzna, oczywiście, że lepsza niż w wydaniu pana posła Ryszarda Kalisza. Pan mówi za dobrze, tak nie można, to się w narodzie nie przyjmie. Trzeba więcej gwary, językowych niedoróbek, proszę brać przykłady z życia, choćby z Sejmu, gdzie na dzień dzisiejszy, robiom i myślom w temacie, choć nie majom wiedzy. A zatem proszę się starać, konkurencja nie śpi. Oddech ze Zgierza powinien pan czuć na swoich krakowskich plecach. Z niecierpliwością i jakimś takim nieśmiałym utęsknieniem, czekam na następne odcinki serialu.
    Ps. Zbyszku daruj, też byłeś dobry, ale przy panu Jarosławie to mógłbyś co najwyżej do mszy służyć. A Twoje konferencje w stosunku do wystąpień pana Krzysztofa, mają się tak jak kazanie do homilii. Cóż przyszli lepsi !

    Odpowiedz
  • nie leń(2012-11-21 19:27) Zgłoś naruszenie 00

    Bez przesady, łapanie Ministra za słówka.A z czego oni będa sobie tak dobrze żyć jak nie z pensji sędziowskich, sprawy ida latami , więcej prezesów niż wokand w ciągu dnia, super biura, gabinety .Niech otworzą biura prawne to już rusza z kopyta zasiedziałe lenie.

    Odpowiedz
  • pixel of reality(2012-11-21 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    sytuacja jest naprawdę poważna. Na szczęście jest jeszcze 6 tygodni, aby to naprawić. Jeżeli to naprawione nie będzie, to - żeby było wszystko jasne - wymiar sprawiedliwości stanie z dniem 01 stycznia. Nie będzie komu zastosować aresztu dla zabójcy, nie będzie możliwości przedłużenia pobytu w szpitalu psychiatrycznym dla sprawcy niepoczytalnego.
    Może o to chodzi, że jak szpital w Toszku otworzy swe podwoje, to partie polityczne będą miały nowych kompetentnych członków?
    Ale na poważnie, ta sytuacja to po prostu skandal i żadne rozpaczliwe próby ratowania sytuacji przez specjalistów od PR (także na tym forum) tego nie zmienią.
    Z drugiej strony to dobrze, że tak się stało, bo ludzie na codzień nie widzą jaka jest jakość prawa stanowionego w Polsce. A teraz to widać w całej rozciągłości.

    Odpowiedz
  • @ 44: ledder(2012-11-21 17:44) Zgłoś naruszenie 00

    Nie jednemu psu na imię Burek. Praca sumiennego i uczciwego sędziego polega, jak w przypadku każdego sumiennego i uczciwego pracownika, na pracy. Tego nikt nie kwestionuje. Ale są też tacy sędziowie, których głównym zajęciem jest ujeżdżanie pracowników sekretariatu, asystentów i praktykantów. I właśnie tacy sędziowie nie powinni być sędziami, ponieważ zostali nimi przez pomyłkę, za którą płacimy wszyscy.

    Odpowiedz
  • ~ iX-eS(2012-11-21 16:39) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem inżynierem.Z racji kontaktów osobistych , rodzinnych ,z autopsji jako mimowolny świadek wielu sytuacji zw. z sądownictwem - uważam ,że sądownictwo /+inne pokrewne zw. z egzekucją prawa/ w Polsce jest tragiczne !!! Poziom ZERO!!! Urzędasy działające bez podstawowej wiedzy, chęci jej dociekania , po najmniejszej linii oporu , krzywdzące obywateli , BEZKARNE !!! Taka jest PRAWDA!!! Czas z tym skończyć i ukrócić to BEZPRAWIE!!! Nigdy niechciałbym znaleźć się w sytuacji aby drogą sądową dochodzić swoich praw!!! Polska to kraj BEZPRAWIA!!! Na wszystkich szczeblach tych urzędów, ktore powinny zabezpieczać egzekwowanie prawa!!!

    Odpowiedz
  • akty(2012-11-21 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować to skorumpowane i nieudolne sądownictwo. Stworzyć trybunał ludowy i sami będziemy osądzać i wieszać bandytów i zdrajców

    Odpowiedz
  • ledder(2012-11-21 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    @ 48

    Wiesz co ci napiszę?
    Ano znałem pewnego asystenta sędziego, który głosił takie hasełka jak owa Monika. Że sędziowie nic nie robią, że o 14:00 ich nie ma, że on jako asystent odwala za nich całą robotę.

    Parę miesięcy temu został sędzią. I teraz przeprasza wszystkich za to, co mówił, bo zobaczył, na czym naprawdę polega praca sędziego... czego życzę także Monice...

    Odpowiedz
  • Do sekretarza sądowego (8)(2012-11-21 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    Monika pisze prawdę. Opisywana przez nią rzeczywistość nie ma prawa się podobać i nie powinna mieć miejsca, sekretarzu sądowy z dobrymi pleckami. Pewnie i za ciebie odwalają robotę inni. Co do sędziów, to niektórzy powinni robić coś innego.

    Odpowiedz
  • obywatel(2012-11-21 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    Zapewniam, że Pan Minister nie zaoszczędzi NICZYICH pieniędzy, wręcz PRZECIWNIE!!! A Czy ktoś myśli, że urzędnicy "TE PAPIERKI" z kupki na kupkę przekładają dla własnej "przyjemności"??? PAPIERKI TE są "przekładane" zgodnie z wytycznymi "MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI", owszem, bezsensowinie, ale ZGODNIE Z ZALECENIAMI i INSTRUKCJAMI!!! I prosze się tak nie CIESZYĆ, bo czegokolwiek by Pan Minister nie wymyślił i jakkolwiek by to nie było IDIOTYCZNE, to jak to mówicie (na Wasze NIESZCZĘSCIE) "SITWA" na tym NIGDY NIE UCIERPI, jest zupełnie BEZPIECZNA!!! Podsumowując, Pan Minister NIESTETY NIC NIE WIE o pracy w sądzie!!! :) Całe to "rozporządzenie" jest NIEPOTRZEBNE, a tłumaczenia MS po prostu ŚMIESZNE!!! Życzę ministrowi, który POGRĄŻA swój resort ... spokojnego snu!!! Obiecujemy nie zapmnieć o jego "WSPANIAŁEJ" decyzji przy następnych wyborach ;) Pozdrawiamy 2,5 tysiąca urzedników z ZDEZORGANIZOWANYCH sądów!!! :)

    Odpowiedz
  • normalny(2012-11-21 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    do szyderca

    A ja się tak zastanawiam skad Wy bierzecie te "ciepłe posadki"? Z tego co można znaleźć w internecie, to Puchalski nie jest prezesem likwidowanego sądu, a wręcz przeciwnie jest sędzią w sądzie w Jarosławiu, który dostaje ekstra dwa sądy.
    Dlatego nie widzę powodów do takich tekstów jak Twój, bo sa nieracjonalne.

    A dodatkowo - to jestem przerażony tym co ludzie piszecie. O ile moge się zgodzić, ze np. uważacie reformę za słuszną i daliscie sobie wmówić, ze to tylko 79 prezesów straci stołki, czyli pareset złotych dodatku, to kompletnie nie rozumiem jak mozecie pochwalać tworzenie bubli legislacyjnych?

    W końcu albo żyjemy w kraju, który jest w teorii krajem praworządnym, czyli opartym na rzepisach prawa albo żyjemy w dziczy i buszu..

    jeżlei ktoś daje d..py w tworzeniu przepisów, to trzeba to wytykać i nawet dziękowac tym co wytknęli, a nie ich opluwać. Polskie piekiełko - gdyby biedny rencista wezwał telewizję i pokazał, ze ma jakąś urzędnicza decyzję napisaną bez podstawy prawnej lub złą, każdy z Was jazgotałby jaki to kraj, jak pisze się buble prawne. jeżeli zrobił to sedzia - to jest z sitwy i broni stołka...

    Jakaś schozofrenia w tym narodzie...

    Odpowiedz
  • Kamlot(2012-11-21 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikidować powiaty!

    Odpowiedz
  • szyderca(2012-11-21 14:27) Zgłoś naruszenie 00

    No czego te misie juz nie wymyslą dla swoich ciepłych posadek. A może strzał w policzek. W wypadku prokuratur wojskowych poskutkowało. Nie likwidują:-)

    Odpowiedz
  • EMERYT(2012-11-21 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    PANIE MINISTRZE NIECH SIE PAN NIE PODDAJE .PRZECIEZ WALKA IDZIE NIE O SADY TYLKO KORYTA DLA PREZESIKOW I INNYCH NACZELNIKOW I ICH DUPKOW .MAMY NAJWIECEJ SĘDZIOW W EUROPIE A NAJDŁUZEJ CZEKA SIE NA ORZECZENIE SADU I WYROK NIECH PAN ROZBIJA TE SITWY POWIATOWO GMINNE

    Odpowiedz
  • ledder(2012-11-21 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    @ Wyborca

    POPIERAM! Chcę mieć pięć spraw na tydzień i mogę się nawet z nich dać rozliczyć.

    Odpowiedz