Procedura uzyskiwania zwolnień od wymogów w produkcji ekologicznej będzie bardziej przyjazna dla producentów. Uproszczeniu ulegnie również procedura przekazywania przez jednostki certyfikujące danych dotyczących kontrolowanych podmiotów. Ułatwienia zostały zaproponowane w przygotowanych przez resort założeniach do projektu ustawy o zmianie ustawy z 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym.
Wymogi produkcji ekologicznej to unijne wytyczne dotyczące zasad produkcji, etykietowania i kontroli, które gwarantują ochronę rolnictwa ekologicznego i uczciwą konkurencję jego produktów. Wielu producentów stara się jednak o zezwolenie na skorzystanie z odstępstw od tych zasad.
Takich decyzji tylko w 2011 r. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wydała 2587, przy czym tylko 99 było odmownych.
Tego typu decyzje inspekcja wydaje co roku. Zdaniem projektodawcy jest to zbędne obciążenie zarówno dla producentów, jak i organów administracji, zwłaszcza że pozwolenia są wydawane na zastosowanie tych samych odstępstw.
Resort chce też ograniczyć zakres danych na temat przedsiębiorców, które są kontrolowane i które muszą być przesyłane organom administracji, w tym również inspekcji. Niektóre z nich nie mają żadnego wpływu na usprawnienie systemu kontroli, a to z kolei powoduje zbędne obciążenia administracyjne.
Na przykład chodzi tu o informacje o zmianie areału upraw ekologicznych, które nie wpływają na wysokość dopłat rolnośrodowiskowych oraz na możliwości produkcyjne.
Projekt przewiduje również zmianę terminu na przekazywanie przez jednostki, które wydają i cofają certyfikaty zgodności w zakresie rolnictwa ekologicznego ministrowi rolnictwa i prezesowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wykazów producentów, którzy spełnili wymagania dotyczące tego typu produkcji.
Teraz przekazują te dane do 31 października każdego roku, a resort chce ten termin przedłużyć do 31 grudnia.

Etap legislacyjny
Projekt założeń – prace w toku