Projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi przyjął we wtorek rząd - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Zmiany dotyczą przede wszystkim zamówień w obronności i bezpieczeństwie.

Projekt zmian przygotował prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Jak poinformowało CIR, zmiany dotyczą ochrony interesów gospodarczych państw członkowskich UE, większej swobody zamawiających w zakresie udzielenia zamówień, szybkości przeprowadzenia postępowania, zastosowania trybów niekonkurencyjnych oraz odpowiedniego zabezpieczenia interesów zamawiającego "w zakresie bezpieczeństwa dostaw oraz ochrony informacji niejawnych".

Do Prawa zamówień publicznych rząd chce włączyć nowy rozdział odnoszący się do zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. "Projektowane przepisy zapewniają możliwie szeroki udział polskich przedsiębiorstw w uzyskaniu, realizacji lub podwykonawstwie zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa udzielanych w Polsce oraz właściwą ochronę informacji wrażliwych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa" - zapewniło CIR w komunikacie.

Chodzi m.in. o przepisy umożliwiające zamawiającemu określenie szczególnych warunków realizacji zamówienia, np. w sferze zachowania bezpieczeństwa informacji lub dostaw, a także wykluczenia z udziału w postępowaniu podmiotu, który naruszył zobowiązania w dziedzinie bezpieczeństwa dostaw bądź podmiotu nieposiadającego odpowiedniego poziomu wiarygodności.

Nowe przepisy oprócz wprowadzenia unijnych zasad mają też chronić polski przemysł obronny i wzmacniać jego rozwój - deklaruje rząd. W projektowanych przepisach zapisano zasadę, zgodnie z którą w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa będą mogli brać udział wyłącznie wykonawcy, którzy mają siedzibę w jednym z krajów UE, na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wykonawcy mający siedzibę na terytorium kraju, z którym UE lub Polska zawarła odpowiednią umowę międzynarodową.

Jedynie "w uzasadnionych przypadkach" możliwe będzie uczestniczenie w konkretnym postępowaniu wykonawców mających siedzibę także na terytorium innych państw - zaznaczyło CIR.

Prawo zamówień publicznych po nowelizacji nie będzie obejmować zamówień, którym nadano jedną z klauzul tajności czy np. dotyczących działalności wywiadowczej. Nowelizacja ma znieść obowiązek stosowania zamówień publicznych do zamówień, których realizacja zobowiązałaby Polskę do dostarczenia informacji, których ujawnienie uznajemy za sprzeczne z podstawowymi interesami bezpieczeństwa.

Zmiany w przepisach, które proponuje rząd mają też pozwolić zamawiającym na weryfikację podwykonawców pod kątem ochrony informacji niejawnych i odsunięcie od zamówienia osób, które nie spełniają wymogów ochrony takich informacji.