Osoba, która nie ucierpiała w czasie ulewnych deszczy, a mimo to wystąpiła o zasiłek powodziowy, będzie musiała zwrócić otrzymane pieniądze.
Będzie miała na to co najmniej siedem dni. Dokłada data zostanie podana w decyzji dotyczącej zwrotu pieniędzy. Wystawi ją ten, kto przyznał zasiłek, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Tak stanowi projekt rozporządzenia w sprawie trybu wypłaty i szczegółowego trybu zwrotu zasiłku powodziowego. Jego autorem jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Odsetki od nienależnie pobranych pieniędzy

Zgodnie z projektowanymi przepisami osoba, która bezpodstawnie pobrała pieniądze, będzie musiała je zwrócić wraz z odsetkami. Będą one naliczone tak, jak dla zaległości podatkowych. W uzasadnionych przypadkach kwota, jaką będzie musiała oddać nieuczciwa osoba, zostanie rozłożona na raty.
Ci, którzy wystąpią bezzasadnie o pomoc finansową, poniosą także odpowiedzialności karną. We wniosku poszkodowani będą musieli opisać szkodę oraz wskazać wartość zniszczonych w czasie powodzi rzeczy. Taki dokument poszkodowany będzie wypełniał pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Czyn ten został opisany w art. 233 par. 1 i par. 6 kodeksu karnego. Zgodnie ze wskazanym przepisem osoba, która poda nieprawdziwe informacje w oświadczeniu pod rygorem odpowiedzialności karnej, zostanie skazana nawet na trzy lata więzienia.

Bezzwrotna pomoc dla poszkodowanych

Zasiłek dla osób poszkodowanych w czasie powodzi ma wynieść do 2 tysięcy złotych. Będą mogły ubiegać się o niego rodziny oraz osoby samotne. Jego wysokość nie będzie uzależniona od dochodów osoby, która o wystąpiła o pomoc finansową. Według projektu rozporządzenia pieniądze mają być wypłacane w gotówce do rąk osoby, która złożyła wniosek o zasiłek albo na jej rachunek bankowy. Ci, którzy faktycznie stracili w czasie powodzi dach na głową, zasiłku nie będą musieli oddawać.
3 lata pozbawienia wolności grożą za podawanie nieprawdziwych informacji
Etap legislacyjny: Projekt po uzgodnieniach międzyresortowych