Instytucje kultury (muzea, biblioteki, galerie itd.) powinny wprowadzić nowe standardy oraz na nowo określić cele swojej działalności gospodarczej i kulturalnej. Takie zalecenia znalazły się w Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego. Jej autorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zgodnie z tym dokumentem kina powinny wdrażać technikę cyfrową przy wyświetlaniu filmów. Pozwoli to rozwinąć się szczególnie placówkom w niewielkich miejscowościach, ponieważ cyfryzacja ułatwi im rozszerzenie repertuaru oraz da możliwość premierowego wyświetlania filmów. Cyfryzacji powinny także zostawać poddane zbiory biblioteczne, a nawet muzealne i archiwalne. Taka digitalizacja polegałaby na sporządzaniu cyfrowych prezentacji zabytków, ekspozycji muzealnych, tworzeniu internetowych wystaw oraz cyfrowej prezentacji zasobu archiwalnego.
Według Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego działania polegające na cyfryzacji zasobów nie tylko ułatwią Polakom dostęp do dziedzictwa kulturowego, ale także pozwolą przetrwać dziełom, które mogą ulec w przyszłości zniszczeniu (degradacja papieru czy taśmy filmowej). Resort kultury zwraca także uwagę na fakt, że wciąż brakuje odpowiednich przepisów, które w przyszłości ułatwią masową cyfryzację dzieł oraz rozwiążą problem digitalizacji zasobów, których nie można kopiować ze względu na prawo autorskie. Chodzi głównie o utwory pochodzące z pierwszej połowy XX wieku. Problemem są powieści czy filmy pochodzące z tego okresu i będące jednocześnie dziełami osieroconymi ( utworami, których autorzy są nieznani lub bardzo trudno do nich dotrzeć). Takich dzieł wciąż nie można swobodnie kopiować oraz rozpowszechniać. To duże utrudnienie w procesie cyfryzacji zasobów bibliotecznych czy archiwalnych.
200 instytucji zajmuje się już cyfryzacją zasobów dziedzictwa
Etap legislacyjny: Zakończyły się konsultacje społeczne