Armator statku lub kapitan samolotu wniosą na pokład substancje narkotyczne. Będzie można je wykorzystywać wyłącznie w celach leczniczych.
Przewiduje to projekt rozporządzenia w sprawie rodzaju i ilości preparatów, zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe, które można posiadać w celach medycznych.
Zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia regulacje obejmują niemal wszystkie zakazane specyfiki. Tabele z nazwami tych substancji zostały dołączone do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. nr 179, poz. 1485, z późn. zm.) Projekt rozporządzenia nie dotyczy tylko tych środków, wymienionych ustawie, które nie mają zastosowań medycznych (tabela I-P). Regulacje zaproponowane przez ministerstwo mówią bowiem o wykorzystywaniu środków odurzających lub substancji psychotropowych wyłącznie do celów leczniczych.
Zgodnie z projektem takie specyfiki legalnie będzie mógł posiadać lekarz dentysta, lekarz weterynarii, zakład opieki zdrowotnej niemający apteki szpitalnej, armatorzy morskich statków handlowych i kapitanowie samolotów, wykonujących kursy międzynarodowe.
Wcześniej osoby te będą musiały jednak uzyskać pozwolenie od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Ci, którzy będą o nie zabiegać, złożą specjalny wniosek. Wskażą w nim m.in. nazwę i adres firmy (np. lecznicy weterynaryjnej, gabinetu dentystycznego) oraz dawkę i ilość preparatów, które zamierzają kupić. Zgoda na posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych będzie ważna najdłużej przez 5 lat.
Osoby, które zdobędą odpowiednie zezwolenia, nie będą mogły jednak nabyć dowolnej ilości specyfików. Zgodnie z projektem zapas preparatów posiadany np. przez weterynarza lub dentystę nie będzie mógł przekroczyć średniego siedmiodniowego zużycia. Armatorzy morskich statków handlowych lub kapitanowie samolotów nie będą mogli mieć na pokładzie więcej niż 20 ampułek, zawierających środek do wstrzyknięcia pod skórę.
Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii osoby, które bez odpowiednich zezwoleń będą posiadać nawet niewielkie ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych, mogą trafić do więzienia nawet na 3 lata.