W hotelach dwugwiazdkowych goście powinni mieć dostęp do internetu i móc płacić kartą.
Zakłada to projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Jego autorem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Zgodnie z propozycjami zmianie mają ulec wymagania dotyczące wyposażenia hoteli i moteli. Według projektu w żadnym obiekcie nie trzeba już będzie zapewniać gościom dostępu do faksu, jeśli takiego urządzenia nie będzie w recepcji. Rozszerzona zostanie natomiast lista placówek, które będą musiały zagwarantować gościom dostęp do internetu. Według propozycji po sieci powinny móc surfować nawet te osoby, które zameldowały się w hotelu dwugwiazdkowym. Resort sportu i turystyki proponuje także, by placówki o tym standardzie oraz niższym (jednogwiazdkowe) akceptowały karty płatnicze, jeśli w hotelu mieści się więcej niż 50 pokoi.
Z projektu wynika, że zmianie powinny także ulec wymagania dotyczące usług świadczonych przez hotele i motele. Niezależnie od standardu obiektu pokoje powinny być sprzątane przez pracowników hotelu lub motelu codziennie lub na życzenie gościa. Obiekty pięciogwiazdkowe według projektu nie będą musiały dbać o to, by na terenie hotelu znajdowała się kwiaciarnia. W obiektach trzygwiazdkowych nie będzie wymogu sprzedaży lub udostępniania prasy codziennej.
Według projektu marszałek województwa będzie dokonywał okresowej kontroli hoteli i moteli nie rzadziej niż raz na trzy lata. Taka kontrola będzie musiała być zgodna z przepisami ustawy z 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447, z późn. zm.). Oznacza to, że urzędnik przeprowadzający taką kontrolę będzie musiał pamiętać o ciążącym na nim obowiązku poszanowania interesów przedsiębiorców.
Właściciele hotelu lub motelu od momentu wejścia w życie projektowanych przepisów będą mieli dwa lata na to, by dostosować obiekty do nowych wymagań.