Nie tylko reagowanie na klęski żywiołowe znajdzie się w ustawie o zarządzaniu kryzysowym. Także analiza potencjalnych zagrożeń zostanie włączona do jego zadań.
Przepisy dotyczące zarządzania kryzysowego obejmą znacznie więcej zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu ludzi. Zostaną do nich zaliczone nie tylko same wydarzenia kryzysowe, jak powodzie czy wichury, ale długotrwałe przerwy w dostawach energii elektrycznej, skażenia ujęć wodnych, epidemie, a także ataki terrorystyczne oraz sytuacje kryzysowe na obszarach morskich Polski lub w rejonach przygranicznych państw sąsiednich. Rozszerzenie przepisów dotyczących ochrony ludności przewiduje projekt założeń do nowelizacji ustawy o zarządzeniu kryzysowym, który przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przedstawione założenia zakładają, że zarządzenie kryzysowe nie będzie obejmowało jedynie działań w sytuacji, gdy już dojdzie do powodzi czy wichur zrywających dachy z domów.
Do zadań kryzysowych będzie należało nawet opracowywanie i wdrażanie wieloletnich programów ochrony ludności czy przygotowanie i szkolenia do współdziałania w sytuacji zagrożenia. Założenia przewidują wcześniejsze przygotowanie warunków do ewakuacji ludności i prowadzenie ewakuacji oraz zapewnienie osobom poszkodowanym lub ewakuowanym pomocy społecznej. Chodzi o to, by takie elementy były na tyle wcześnie przygotowane i zorganizowane.
Ważne!
Gminy i powiaty będą miały obowiązek przeprowadzania ćwiczeń z zakresu ochrony ludności. Mają one sprawdzić rozwiązania prawne, plany ochrony ludności, zasady dysponowania siłami oraz obieg informacji w oparciu o konkretny scenariusz zdarzeń