Senat opowiedział się w czwartek za nowelizacją ustawy Prawo lotnicze, zgodnie z którą kontrolą bezpieczeństwa na lotniskach zajmą się agencje ochrony, a nie Straż Graniczna. Senatorowie zgłosili jednak do ustawy kilkadziesiąt poprawek.

Senackie poprawki mają w większości charakter uściślający i porządkujący, bez wpływu na merytoryczną zawartość noweli. Jedna z ważniejszych usuwa przepis wprowadzający jawność rejestrów nazwisk personelu lotniczego. Inna skreśla przepis dotyczący kar pieniężnych dla przedsiębiorcy, który nie przedstawi projektu opłat lotniskowych.

Zgodnie z nowelą, zadania związane z kontrolą osób, bagażu, ładunków, poczty, zaopatrzenia pokładowego itd. zarządca lotniska będzie wykonywać przy pomocy Służby Ochrony Lotniska; będzie mógł także zatrudnić zewnętrzną firmę do ochrony osób i mienia. Senatorowie przyjęli poprawkę, że koszty pracy SG, zanim jej zadania przejmą inne podmioty, będą pokrywane na dotychczasowych zasadach.

Znowelizowana ustawa zawiera regulacje prawne, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa lotniczego i ochronę lotnictwa cywilnego oraz nadzoru lotniczego, modernizację i rozbudowę infrastruktury lotniskowej oraz nawigacyjnej, a także usprawnienie procesu zarządzania lotniskami.

Za ustawą opowiedziało się 53 senatorów, 32 było przeciw. Ustawa trafi teraz do Sejmu, który rozpatrzy senackie poprawki.