– Dziś rozpoczynamy akcję informacyjną przed Euro 2012 – mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Data nie jest przypadkowa. Akcja rusza dokładnie rok przed pierwszym meczem, który zostanie rozegrany w Warszawie 8 czerwca 2012 r.

– Nawiązaliśmy kontakt m.in. z Ukraińską Federacją Wszystkich Konsumentów Pulse. Współpraca polega na bezkosztowej akcji informacyjnej dotyczącej praw konsumentów-kibiców wybierających się na mecze do Polski lub na Ukrainę – mówi Małgorzata Cieloch.

UOKiK planuje co kwartał (aż do 8 czerwca 2012 r.) wysyłać mediom komunikaty informujące o przepisach obowiązujących w Polsce oraz na Ukrainie.

– Informacje ukażą się w językach: polskim, angielskim, ukraińskim, również na anglojęzycznej stronie internetowej urzędu – mówi Małgorzata Cieloch.

UOKiK poinformuje o istotnych dla konsumentów przepisach w następujących terminach:

● 8 września 2011 r. – ukaże się informacja dotycząca zakupów – prawa konsumentów kupujących w zwykłym sklepie, internetowym, zamawiających posiłek w restauracji w Polsce i na Ukrainie,

● 8 grudnia 2011 r. – urząd poinformuje o zasadach dotyczących zakwaterowania – różnice między hotelem, pensjonatem; informacja o możliwości i sposobie reklamacji w Polsce i na Ukrainie,

● 8 marca 2012 r. – konsumenci dowiedzą się o możliwości i sposobach reklamowania wycieczek w Polsce i na Ukrainie,

● 8 maja 2012 r. – na stronie internetowej urzędu zostanie udostępniony e-poradnik zawierający wszystkie powyższe informacje oraz uzupełnienie o transporcie, wypożyczeniu samochodu itp.