Nie może się doczekać od resortów sprawiedliwości i finansów odpowiedzi, jak adwokaci powinni rejestrować te usługę w kasach fiskalnych.

Po nałożonym przez ministra finansów obowiązku posiadania przez adwokatów kas fiskalnych pojawił się problem rejestrowania wszelkich usług, w tym porad prawnych udzielanych pro bono. 12 maja NRA zwróciła się z pytaniem do Krzysztofa Kwiatkowskiego, ministra sprawiedliwości, oraz Jana Rostowskiego, ministra finansów, czy także przy świadczeniu takich usług jak bezpłatne porady adwokackie powstaje obowiązek podatkowy w zakresie VAT. A jeśli tak, to według jakiej stawki oraz czy usługa podlega zarejestrowaniu w kasach, a jeśli tak, to jaka jest podstawa jej opodatkowania. – Podczas akcji dnia bezpłatnych porad adwokackich rzesza adwokatów udziela tysięcy porad. Nie możemy narażać naszych kolegów na konsekwencje karne skarbowe, jeśli okaże się, że winni rejestrować porady – tłumaczy adwokat Andrzej Zwara, prezes NRA w komunikacie rozesłanym do mediów.

Adwokaci na początku tego tygodnia zdecydują, czy dzień porad w ogóle się odbędzie. W poprzednich edycjach z darmowych porad korzystało każdorazowo kilkanaście tysięcy osób.