Przyspieszenie postępowań w administracji publicznej przewiduje nowelizacja Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi i Kodeksu postępowania administracyjnego, do której Senat nie wprowadził w czwartek poprawek. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało w czwartek 84 senatorów, dwóch było przeciw.

Według nowelizacji w przypadku bezczynności organu administracji sąd będzie mógł ukarać go grzywną - z urzędu albo na wniosek strony. Według Ministerstwa Sprawiedliwości grzywna ta, w maksymalnej wysokości do 10-krotności przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim, ma mieć charakter dyscyplinujący.

Możliwość nałożenia grzywny na organ administracji

Zgodnie z obecnymi przepisami, kiedy urząd przekracza termin na wydanie zezwolenia czy innej decyzji administracyjnej, można wnieść skargę do organu wyższej instancji, a dopiero potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd nie może jednak nałożyć na organ administracji grzywny, lecz jedynie w wyroku zobowiązać do przestrzegania ustawowych terminów. Możliwość nałożenia grzywny istnieje aktualnie dopiero w przypadku, gdy - mimo decyzji sądu - organ administracji nadal nie wywiązuje się z ustawowych terminów.

Gdy nowelizacja wejdzie w życie, sąd przy rozpatrywaniu skargi na przewlekłość działania organów administracji będzie miał możliwość nałożenia grzywny wcześniej niż dotychczas - już w wyroku uwzględniającym skargę na bezczynność, a nie dopiero na etapie odrębnej skargi. Od uznania sądu ma zależeć, czy grzywnę wymierzać, czy też nie, w każdej konkretnej rozpatrywanej sprawie.