Osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu.
Czytelnik wybudował za swoje pieniądze urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne.
– Chciałbym je przekazywać odpłatnie gminie ewentualnie przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu. Czy mógłbym to zrobić – pyta pan Andrzej z województwa mazowieckiego.
Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie jednego z miejskich przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 16 kwietnia 2009 r., nr RWA 3/2009.

Ograniczanie konkurencji

Zaskarżoną decyzją prezes urzędu uznał za praktykę ograniczającą konkurencję nadużywanie przez miejskie przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji pozycji dominującej na lokalnym rynku zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie miasta oraz wielu innych miejscowości. Spółka tak zorganizowała swoją działalność, że faktycznie uniemożliwiała inwestorom możliwość odpłatnego przekazania wybudowanych z ich środków urządzeń. Prezes nałożył na miejskie przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji karę pieniężną w wysokości ponad 80 tys. zł.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przychylił się do ustaleń decyzji dotyczących rynku właściwego w sprawie i uznał, że na tak określonym rynku jedynie powód świadczy usługi wodociągowo-kanalizacyjne, jest to jedyna sieć na obszarze wskazanym w decyzji i dla inwestorów na tym obszarze nie ma żadnej alternatywy.
W związku z tym przedsiębiorstwo było też zobowiązane do realizacji obowiązku wynikającego z art. 31 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Przepis ten w ust. 1 stanowi, iż osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie. Sąd podzielił stanowisko prezentowane w decyzji, że przepis ten zobowiązuje miejskie przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji do przejmowania odpłatnie wybudowanych urządzeń, jeżeli z takim wnioskiem wystąpi inwestor, a urządzenia są w należytym stanie technicznym. W konsekwencji, jak wyliczył sąd, w ciągu 6 lat spółka zawarła ponad 5 tysięcy umów o charakterze nieodpłatnym, a tylko 25 umów przeniesienia własności za odpłatnością.

Wsparcie inwestorów

W tych okolicznościach Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że działania spółki były sprzeczne z celem regulacji zawartej w art. 31, która z założenia miała stanowić wsparcie inwestorów w relacjach z monopolistami na rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Spółka zmuszała inwestorów do podejmowani decyzji mniej korzystnych niż gwarantowane ustawą, a takie jej działanie słusznie zostało sklasyfikowane jako naruszające prawo.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 31 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu scieków (Dz.U. z 2006 r. nr 123, poz. 858 z późn. zm.).