Zachowane zostanie odrębne sądownictwo rodzinne na poziomie sądów rejonowych. Wydziały cywilne nie będą rozpoznawać spraw rodzinnych i nieletnich.
W sytuacji gdy wpływ spraw w danym sądzie rejonowym nie będzie uzasadniał utworzenia odrębnego wydziału rodzinnego, sprawy te będą rozpoznawane przez wydział rodzinny utworzony w innym sądzie. To efekt poprawek, którą zdecydował się po konsultacjach społecznych wprowadzić resort sprawiedliwości w projekcie nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych.

Resortowa autopoprawka

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, przedstawiona propozycja oznacza odejście od planów stworzenia możliwości rozpoznawania w sądach rejonowych spraw rodzinnych i nieletnich w ramach wydziałów cywilnych i zachowanie tzw. odrębnego sądownictwa rodzinnego na poziomie sądów rejonowych. Ponadto projekt przewiduje, że w sytuacji gdy wpływ spraw nie będzie uzasadniał utworzenia odrębnego wydziału rodzinnego w danym sądzie, sprawy te będą rozpoznawane w wydziale rodzinnym innego sądu rejonowego. Podobnie sytuacja przedstawia się, jeżeli chodzi o wydziały pracy i ubezpieczeń społecznych oraz wydziały gospodarcze. One także pozostaną w strukturze sądownictwa powszechnego.

Wątpliwości sędziów

Początkowy pomysł usunięcia ze struktury sądów powszechnych wydziałów rodzinnych wywołał duży sprzeciw ze strony sędziów rodzinnych. Ich zdaniem bowiem oznaczałoby to likwidację odrębnego sądownictwa rodzinnego. Jednak zaproponowana w ostatnim czasie przez resort zmiana nie rozwiewa wszystkich wątpliwości sędziów.
– Ta poprawka w rzeczywistości niewiele zmienia. Zgodnie z nią wydziały rodzinne nadal będą tworzone na zasadzie dowolności. Nam natomiast chodzi o to, żeby były one obligatoryjne w strukturze sądów powszechnych – komentuje Ewa Waszkiewicz, sędzia sądu rodzinnego, prezes Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych.
Tymczasem, jak podkreśla resort sprawiedliwości, projekt nowelizacji nie przewiduje automatycznej likwidacji wydziałów rodzinnych, ale jedynie mechanizmy pozwalające na możliwie najbardziej elastyczne i dostosowane do potrzeb ukształtowanie struktury organizacyjnej sądownictwa.
– Nie zakłada się bowiem zmian struktury wydziałowej w sądach, w których jest ona ukształtowana prawidłowo – zapewnia Joanna Dębek, rzecznik prasowy MS.
300 wydziałów rodzinnych jest obecnie w sądach rejonowych