Rada Legislacyjna może teraz żądać od organów administracji rządowej informacji i materiałów dotyczących opracowywanych przez nie projektów dokumentów.
Od dzisiaj obowiązuje nowe rozporządzenie określające zadania Rady Legislacyjnej. Rada jest od 1972 roku organem opiniodawczo-doradczym premiera i rządu w sprawach dotyczących stanowienia oraz analizy obowiązującego systemu prawa.

Doprecyzowanie zadań

W porównaniu z dotychczas obowiązującym rozporządzeniem z 1998 r. nowy akt wykonawczy wprowadza wiele zmian mających na celu usprawnienie prac rady. Między innymi doprecyzowuje ono jej zadania poprzez modyfikację formuły dotyczącej opiniowania dokumentów rządowych, w szczególności założeń, projektów ustaw oraz innych aktów normatywnych. Rada Legislacyjna będzie teraz opiniować także projekty stanowisk Rady Ministrów o projektach ustaw, a nie tylko przyjęte już stanowiska.
Rozporządzenie określiło także, że do zadań rady należy dokonywanie ocen stanu stosowania obowiązującego prawa pod względem jego spójności, skuteczności i właściwego regulowania zjawisk społecznych. Dodatkowo rządowy organ będzie teraz analizował potrzeby dokonania zmian obowiązującego prawa.

Odwołanie członka

Tak jak poprzednio w skład rady wchodzi 20 osób wyróżniających się wiedzą prawniczą i dorobkiem praktyki prawniczej, które są powoływane przez premiera. Kadencja organu trwa cztery lata. Nowe przepisy wykonawcze doprecyzowują jednak jedną z podstaw odwołania członka rady. Może to się teraz stać nie tylko z powodu nieuczestniczenia w pracach rady, ale i jej zespołu przez co najmniej dwa kolejne miesiące kalendarzowe.
Nowe rozporządzenie rozszerza także prawo rady do żądania dodatkowych informacji na wszystkie projekty dokumentów rządowych. Jej przewodniczący może teraz zwrócić się do organu administracji rządowej, który opracował projekt dokumentu rządowego, o przedstawienie dodatkowych informacji i materiałów, jeżeli są one niezbędne do rozpatrzenia sprawy przez radę, a w szczególności o uzupełnienie uzasadnienia projektu dokumentu rządowego.
Podstawa prawna
Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 23 grudnia 2010 r. w sprawie zadań Rady Legislacyjnej oraz szczegółowych zasad i trybu jej funkcjonowania (Dz.U. z 2011 r. nr 6, poz. 21).