Oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego złożonego w postępowaniu przed sądem II instancji będzie zaskarżalne do Sądu Najwyższego.
Na postanowienie sądu drugiej instancji oddalające wniosek o wyłączenie sędziego będzie przysługiwało zażalenie do Sądu Najwyższego. Takie zmiany zakłada senacki projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Wczoraj odbyło się jego pierwsze czytanie.
Projektowana ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2010 r. (sygn. akt SK 38/09). Trybunał uznał za niekonstytucyjny dotychczasowy przepis w zakresie, w jakim nie przewidywał on możliwości zaskarżenia postanowienia sądu drugiej instancji oddalającego wniosek o wyłączenie sędziego złożony w postępowaniu przed sądem drugiej instancji. TK uznał, że takie regulacje naruszały prawo obywateli do sądu. Do tej pory negatywne stanowisko w kwestii wyłączenia sędziego sądu drugiej instancji w ogóle nie podlegało kontroli, natomiast analogiczne orzeczenie dotyczące sędziego sądu pierwszej instancji mogło być zaskarżone.
Zgodnie z projektowanymi zmianami odrzuceniu będzie podlegać tylko ponowny wniosek o wyłączenie sędziego oparty na tych samych okolicznościach. Zgodnie z dotychczasowymi regulacjami taka możliwość istniała także w sytuacji, gdy żądanie strony było oczywiście bezzasadne. Wskazana podstawa zwalniała sędziego z obowiązku ustosunkowania się do zarzutów wskazanych we wniosku o jego wyłączenie oraz skutkowała brakiem jego merytorycznego rozpoznania.
Senatorowie przygotowali również drugi projekt nowelizacji procedury cywilnej. Projektodawcy proponują, aby na określone postanowienia sądu drugiej instancji, przysługiwało zażalenie do innego równorzędnego składu tego sądu. Chodzi o te orzeczenia, które dotyczą skazania na grzywnę świadka, biegłego, strony, jej pełnomocnika oraz osoby trzeciej, zarządzenia przymusowego sprowadzenia i aresztowania świadka. Zaskarżeniu podlegałyby także postanowienie na odmowę zwolnienia świadka i biegłego od grzywny oraz pierwszego z nich od przymusowego sprowadzenia.