Właściciel nieruchomości zajętej przed wywłaszczeniem na poczet przyszłej należności otrzyma zaliczkę.
Jeśli nie przeprowadzono lub nie zakończono postępowania spadkowego po zmarłym właścicielu lub użytkowniku wieczystym nieruchomości, grunt zostanie uznany za nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym. Będzie go więc można łatwiej wywłaszczyć. Takie zmiany wprowadzi ostatnia nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która została właśnie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Osoby, które znajdują się w kręgu dziedziczących, powinny więc szybko załatwić sprawy spadkowe. W przeciwnym razie obowiązywać ich będzie prostsza procedura wywłaszczeniowa, która wymaga jedynie zawiadomienie potencjalnych właścicieli przez ogłoszenie w prasie.
Dobrą wiadomością dla wszystkich osób, które zostaną w przyszłości wywłaszczone, jest natomiast to, że w przypadku wydania decyzji o niezwłocznym zajęciu nieruchomości osoba wywłaszczana, która złoży stosowny wniosek, otrzyma zaliczkę w wysokości 70 proc. odszkodowania ustalonego przez organ pierwszej instancji w decyzji o wywłaszczeniu. Zapłata zaliczki nastąpi w ciągu 50 dni, licząc od dnia złożenia wniosku. W takim wypadku ostateczna wysokość odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości zostanie pomniejszona o kwotę wypłaconej zaliczki. Jeżeli jednak decyzja o wywłaszczeniu zostanie uchylona lub też decyzja o niezwłocznym zajęciu nieruchomości okaże się nieważna, osoba, której wypłacono zaliczkę, lub jej spadkobierca będą musieli zwrócić zaliczkę (po jej waloryzacji na dzień zwrotu).
Kiedy przepisy zaczną obowiązywać, przedsiębiorca, aby wejść na cudzy grunt, na którym nie została ustanowiona służebność przesyłu, musi mieć decyzję starosty. Jeśli właściciel nieruchomości nie zgodzi się na wstęp na jego teren, przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek o wydanie zgody wraz z dokumentami poświadczającymi prawa do urządzeń i przewodów znajdujących się na cudzych gruntach. Jeśli podczas prac dojdzie do zniszczeń, przedsiębiorstwo będzie musiało po zakończeniu prac remontowych przywrócić nieruchomości do stanu poprzedniego. W przypadku siły wyższej lub nagłej potrzeby zapobieżenia powstaniu znacznej szkody starosta wyda zezwolenia na czasowe zajęcie nieruchomości w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.
Podstawa prawna
Ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. nr 200, poz. 1323).