Wykonawca, który zamierza ubiegać się o zamówienie publiczne, nie musi wykazać się zyskiem z prowadzonej działalności. Ustalenie przez zamawiającego takiego warunku udziału w przetargu może zostać uznane za niezgodne z przepisami prawa zamówień publicznych.
W art. 22 ust. 1 pkt. 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych określono wymóg, aby wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego znajdował się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej jego wykonanie.
Zamawiający nie może jednak interpretować wskazanej normy prawnej jako prawa do żądania od wykonawców startujących w przetargach, aby wykazywali się zyskiem z prowadzonej działalności gospodarczej.
W konsekwencji warunek, na podstawie którego o zamówienie publiczne mogą ubiegać się wyłącznie wykonawcy, którzy wykażą osiąganie zysku z prowadzonej działalności, uznać należy za niezgodny z przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych.
Ujemny wynik finansowy nie jest wskaźnikiem podważającym wiarygodność ekonomiczną czy też finansową wykonawcy. Zamawiający nie może bowiem oceniać sytuacji ekonomicznej i finansowej wykonawcy ubiegającego się o uzyskanie zamówienia publicznego jedynie na podstawie kryterium osiągania dodatniego zysku z prowadzonej działalności gospodarczej. Nie można uznać, że brak zysku uniemożliwia wybranemu wykonawcy należyte zrealizowanie zamówienia publicznego.
Wskazać bowiem należy, że ujemny wynik finansowy może w danym okresie być rezultatem np. polityki inwestycyjnej danego wykonawcy. Dlatego też jako ocenę wiarygodności finansowej wykonawcy w miejsce kryterium osiągania zysku można rozważyć określenie warunków odnoszących się do wskaźnika bieżącej płynności finansowej, zdolności kredytowej wykonawcy potwierdzonej przez bank bądź wysokości posiadanych środków finansowych.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 z późn. zm).