Gminy pomogą sfinansować mieszkańcom inwestycje ekologiczne, w tym również zakup kolektorów słonecznych.
Pojawi się dodatkowe źródło wsparcia finansowe- go dla inwestycji w ochronie środowiska. Mieszkańcy gmin, a także wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy będą mogli pozyskać dotację na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, założenie kolektorów słonecznych czy instalację pomp ciepła. Możliwość taką stwarza uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska. Zgodnie ze zmianami gminy będą mogły udzielać dotacji także na inne cele środowiskowe, jak choćby usuwanie azbestu.
Nowela prawa ochrony środowiska została wymuszona zmianami ustawy o finansach publicznych, które zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2010 roku. Wówczas zostały zlikwidowane powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska. Od tamtej pory środkami na nich zgromadzonymi dysponują starostowie, wójtowie i prezydenci miast.
Jak wyjaśniała w Sejmie Ewa Wolak z Platformy Obywatelskiej, w świetle ustawy o finansach publicznych z 2009 r. nie jest możliwe udzielanie dotacji ze środków budżetowych gmin pochodzących z opłat i kar środowiskowych bezpośrednio osobom fizycznym.
Konsekwencją tego są ograniczone możliwości finansowania inwestycji ekologicznych. Nowela ustawy ma sprawić, że pomocy mieszkańcom będą mogły udzielić gminy.
Umożliwienie pozyskania dotacji od gmin przez osoby fizyczne, spółdzielnie czy firmy będzie bodźcem do inwestycji ekologicznych. Dotacje będą mogły być przyznawane na termomodernizację budynków, zakup kotłów ekologicznych czy usuwania azbestu. Ostatni cel jest o tyle istotny, że Polska do 2032 roku ma usunąć azbest z budynków. Tymczasem na wielu obiektach gospodarczych wciąż zalega eternit. Możliwość pozyskania pieniędzy publicznych na ten cel znacznie to przyspieszy.
Przepisy wejdą w życie 14 dni od ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.