Jeżeli nastolatek samodzielnie dokona zakupu odtwarzacza mp3, to niezadowoleni z nabytku rodzice mają prawo żądać zwrotu pieniędzy. Zgodnie z prawem umowa sprzedaży zawarta przez małoletniego jest nieważna.
Nastolatki dostają coraz wyższe kieszonkowe – wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos. Własnymi pieniędzmi dysponują nawet najmłodsze dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Najczęściej za otrzymane kieszonkowe małoletni robią drobne zakupy. Zdarza się jednak, że dokonują poważniejszych transakcji, np. samodzielnie kupują odtwarzacze mp3. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina jednak, że przepisy prawa zawierają ograniczenia, które nie pozwalają małoletnim na zawieranie umów kupna-sprzedaży bez udziału dorosłych.
– Zgodnie z przepisami – dzieci poniżej 13. roku życia w ogóle nie powinny samodzielnie kupować. Warto zauważyć, że znacznie więcej możliwości mają nastolatki – zgodna z prawem jest bowiem sprzedaż dzieciom między 13. a 18. rokiem życia jedynie rzeczy, które dotyczą drobnych bieżących spraw życia codziennego – tłumaczy Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.
Oznacza to, że nastolatkom można sprzedać m.in. żywność, napoje czy artykuły papiernicze. Natomiast w sytuacji, gdy dwunastolatek będzie chciał bez obecności rodzica kupić odtwarzacz mp3, sprzedawca powinien odmówić. Jeżeli mimo wszystko doszło do transakcji i małoletni dokonał zakupu, niezadowoleni rodzice mają prawo żądać jej unieważnienia i zwrotu pieniędzy. W myśl przepisów taka umowa jest bowiem nieważna.
Jeżeli dziecko bez zgody rodzica kupiło produkt, a sprzedawca nie chce zwrócić pieniędzy, odmawia przyjęcia reklamacji wadliwej rzeczy można liczyć na bezpłatną pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Prowadzą oni także zajęcia edukacyjne informujące dzieci oraz sprzedawców o przysługujących im prawach i obowiązkach. Ponadto, bezpłatne porady udzielane są pod numerem infolinii 800 800 008 przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.