Przed wniesieniem sprzeciwu od zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych powiatowy inspektor nadzoru budowlanego powinien wezwać inwestora do uzupełnienia braków formalnych. Inne działanie nadzoru jest rażącym naruszeniem prawa budowlanego.
Inwestor, który po zakończeniu robót budowlanych chce przystąpić do użytkowania budynku, musi uzyskać pozwolenie na jego użytkowanie lub dokonać zawiadomienia właściwego organu o zakończeniu budowy. Organem właściwym do rozpoznawania takich spraw jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Zawiadomienie inwestora

Najczęstszym sposobem przystępowania do użytkowania budynku jest dokonanie przez inwestora zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych. W takiej właśnie procedurze odbywa się m.in. przystępowanie do użytkowania domów jednorodzinnych.
Zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych powinno być dokonane co najmniej na 21 dni przed zamierzonym terminem przystąpienia do użytkowania.

Sprzeciw nadzoru

Na kontrolę wszystkich dokumentów oraz wzniesionego budynku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego ma 21 dni. W takim bowiem terminie może on zgłosić swój ewentualny sprzeciw. Sprzeciw nadzoru powinien być zgłoszony w drodze decyzji administracyjnej.
Prawo budowlane nie określa precyzyjnie sytuacji, w których inspektor nadzoru budowlanego powinien dokonać sprzeciwu. W związku z tym w praktyce często powstają wątpliwości, czy zgłoszenie sprzeciwu w określonej sytuacji było zgodne z prawem, czy też nadzór złamał prawo i powinien wydać inną decyzję lub zezwolić na użytkowanie budynku. W jednej z takich spraw Sąd Najwyższy uznał ostatnio, że wniesienie przez organ nadzoru budowlanego sprzeciwu od zawiadomienia o zakończeniu budowy bez uprzedniego wezwania składającego zawiadomienie do usunięcia braków formalnych oraz w sytuacji, gdy budowa była zrealizowana wprawdzie z odstępstwami, jednakże nieistotnymi, rażąco narusza art. 54 ustawy – Prawo budowlane w związku z art. 57 ust. 4 tej ustawy (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 maja 2008 r., sygn. akt II OSK 2043/06). Zdaniem NSA brak wskazania w art. 54 prawa budowlanego przesłanek do wniesienia sprzeciwu nie może być tak rozumiany, że organ właściwy do wydania decyzji został przez ustawodawcę upoważniony do swobodnego, a w istocie dowolnego, uznania, czy ustalony stan faktyczny jest wystarczający do orzeczenia na podstawie tego przepisu o sprzeciwie. Celem ustawodawcy nie było bowiem przyznanie organowi administracji uprawnienia do swobodnego blokowania możliwości przystąpienia do użytkowania budynku. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeżeli do nadzoru budowlanego wpłynie zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych, to organ jest obowiązany sprawdzić kompletność i prawidłowość zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych oraz na zasadzie art. 57 ust. 4 ustawy – Prawo budowlane wezwać inwestora do uzupełnienia braków.
Jeżeli inwestor złoży niekompletne dokumenty, a powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wezwie go do ich uzupełnienia w oznaczonym terminie, to po dostarczeniu pozostałych dokumentów w tym terminie nadzór powinien dopuścić do użytkowania budynku (jeżeli nie zajdą inne przeszkody). Jeżeli natomiast inwestor dokumentów tych w wyznaczonym terminie nie dostarczy, to nadzór powinien potraktować jego zawiadomienie o zakończeniu budowy jako bezskuteczne, czyli tak jak gdyby nigdy nie zostało ono złożone.
Podstawa prawna
Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2003r. nr 207, poz. 2016 ze zm.).