TEZA: Nie przewidziano dla rady powiatu kompetencji do ustalenia w drodze regulaminu dla pracowników pedagogicznych wynagrodzenia, początkowego oraz końcowego terminu wypłaty wynagrodzenia, a także ustalenia, czy będzie ono wypłacane z góry czy z dołu.
STAN FAKTYCZNY: Rada powiatu podjęła uchwałę w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych, pracownikom pedagogicznym zatrudnionym w domu dziecka. Uchwałę podjęto na podstawie art. 1 ust. 1a i art. 30 ust. 6, w związku z art. 91d pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.).
W przepisie par. 4 ust. 7 powołanej uchwały zapisano, iż dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z zapisem par. 6 ust. 4 uchwały – dodatek za warunki pracy wypłaca się z dołu. W przepisie par. 7 ust. 4 przedmiotowej uchwały wskazano, iż godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których pracownik pedagogiczny nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, traktuje się jak godziny faktycznie odbyte. Z następnych postanowień uchwały wynikało, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych wypłaca się miesięcznie z dołu.
Z UZASADNIENIA: Dokonując oceny zgodności z prawem przedmiotowej uchwały, wojewoda stwierdził, że przepis art. 30 ust. 6 pkt 2 i 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela w sposób niebudzący wątpliwości, wskazuje kompetencje organów samorządu terytorialnego do określania wysokości oraz sposobów obliczania i warunków wypłacania poszczególnych składników wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 2 Karty Nauczyciela, rada powiatu ma kompetencje do określenia szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. W ocenie wojewody w tych ramach ustawowych nie mieści się upoważnienie do decydowania o zachowaniu lub utracie przez nauczyciela prawa do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowo i wypłaty składników wynagrodzenia. Zdaniem wojewody wielkopolskiego par. 7 ust. 4 badanej uchwały w sposób rażący narusza przepis art. 30 ust. 6 pkt 2 Karty Nauczyciela.
W ocenie wojewody przepisy par.4 ust. 7, par 6 ust. 4, par.9 przyjęte zostały z rażącym naruszeniem art. 30 ust 6 pkt 3 w związku z art. 39 ustawy – Karta Nauczyciela. Powołane przepisy określają bowiem początkowy i końcowy termin wypłaty wynagrodzenia, a więc także jego poszczególnych składników – w tym przypadku dodatków stanowiących przedmiot badanej uchwały. Zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami Karty Nauczyciela, nie przewidziano dla rady powiatu kompetencji do ustalenia w drodze regulaminu wynagradzania, początkowego oraz końcowego terminu wypłaty wynagrodzenia, a także ustalenia, czy będzie ono wypłacane z góry czy z dołu, ponieważ regulacja ta została zawarta w akcie prawnym wyższego rzędu – w ustawie Karta Nauczyciela – WN.I.. 6.0911 – 126/2009.