Mieszkańcy terenów dotkniętych tegoroczną powodzią mogą się zwrócić o doraźną pomoc do gmin. W wielu przypadkach na odbudowę domu nie będzie potrzebne nowe pozwolenie.

Czy remont budynków wymaga zgłoszenia

Powódź wdarła się do mojego domu. Zalany został parter. Budynek nie został uszkodzony, jednak wymaga remontu. Czy w takiej sytuacji muszę zgłaszać do nadzoru budowlane potrzebę wykonania prac remontowych?
Wszystko zależy od regionu, w którym znajduje się budynek. Rząd jednak objął zalane tereny specjalnym pakietem ułatwień. Nowelizacją rozporządzenia w sprawie gmin i miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu wprowadzono załącznik z listą gmin, w których remonty nie będą wymagały zgłoszenia w starostwie. Jednak, aby prac remontowych nie trzeba było zgłaszać, budynek musi spełniać pewne kryteria. Jego kubatura nie może przekraczać 1000 metrów sześciennych, a wysokość 12 metrów. Podobnie jest w przypadku np. uszkodzonych urządzeń wodnych, o ile nie wymagają one całkowitej odbudowy. Zgłoszenia nie trzeba dokonywać w przypadku remontów rolniczych obiektów gospodarczych, parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 mkw. Podobnie jest w przypadku wiat i altan czy przydomowych ogrodów zimowych.
Podstawa prawna
Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z dnia 27 maja 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie gmin i miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. nr 92, poz. 597).
Ustawa z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. nr 84, poz. 906).

Czy inspekcja sanitarna pomoże w uzdatnianiu wody

W gospodarstwie rolnym została zalana studnia. Woda opadła, ale mieszkańcy obawiają się czerpać z niej wodę do czasu jej uzdatnienia. Czy mogą otrzymać jakąś pomoc od stacji sanitarno-epidemiologicznych?
Inspekcja sanitarna nie ma obowiązku wykonania prac uzdatniających wodę. Do jej ustawowych zadań należy jednak monitorowanie jakości wody w ujęciach i studniach czy informowanie społeczeństwa o zagrożeniach i zasadach postępowania w sytuacji np. zagrożenia epidemiologicznego.
W przypadku powodzi, która spowodowała zalanie studni, konieczne jest uzdatnienie wody. Pomoc stacji sanitarno-epidemiologicznych udzielana mieszkańcom takich gospodarstw, w których są studnie, polega na informowaniu i instruowaniu mieszkańców m.in. o tym, jak wykonać prace niezbędne do uzdatnienia wody. Każdy, kto miał zalaną studnię, powinien zgłosić się do właściwych terenowo powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Tam otrzyma informacje o tym, jak należy postępować, by studnię zdezynfekować. Dostanie także bezpłatnie środki potrzebne do dezynfekcji studni. Po wszystkich czynnościach uzdatniających trzeba ponownie zgłosić się do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, która zbada jakość wody. Oprócz tego służby sanitarne informują o innych zasadach bezpieczeństwa na zalanych terenach czy szczepią przeciw tężcowi wolontariuszy, którzy pracowali przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych.
Podstawa prawna
Ustawa z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U z 2006 r. nr 122, poz. 851 z późn. zm.).

Czy trzeba zgłosić utratę dowodu osobistego

W trakcie ewakuacji został zagubiony dowód osobisty. Czy trzeba zgłosić ten fakt i co jest potrzebne do wyrobienia nowego dowodu osobistego?
Każdy ma obowiązek zawiadomić najbliższy urząd gminy o zaginięciu dowodu osobistego. Trzeba to uczynić jak najszybciej. Wówczas gmina wyda zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. W przypadku zgłoszenia w innej gminie niż ta, w której jest się zameldowanym, urząd przyjmujący zgłoszenie powiadomi właściwy urząd ze względu na miejsce zamieszkania danej osoby. Trzeba także jak najszybciej wystąpić o wydanie nowego dokumentu. Do tego konieczne będzie wypełnienie odpowiedniego wniosku, dwóch wyraźnych i jednakowych fotografii o wymiarach 35 x 45 mm. Muszą one odzwierciedlać obecny wizerunek osoby, która występuje o nowy dokument. Ponadto konieczne jest przedstawienie odpisu skrócony aktu małżeństwa, a w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński, dołącza się odpis skrócony aktu urodzenia. Od początku 2010 roku wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna. W sytuacji gdy ktoś znajduje dowód osobisty innej osoby, to trzeba niezwłocznie przekazać dokument do najbliższego urzędu gminu lub na policję. Za zatrzymanie cudzego dowodu osobistego grozi kara ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo kara grzywny do 5 tys. zł.
Podstawa prawna
Ustawa z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm.).



Kiedy mogę liczyć na odszkodowanie

Pilnie potrzebuję pieniędzy z ubezpieczenia na remont zalanego przez powódź domu. Czy jest szansa, że pieniądze otrzymam szybko? Czy zakład ubezpieczeniowy ma podstawę do odmówienia wypłaty odszkodowania?
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego pieniądze z ubezpieczenie osoba poszkodowana powinna dostać najpóźniej w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia szkody. Jest to jednak maksymalny termin i zazwyczaj pieniądze szybciej trafiają do poszkodowanych. Co do zasady odszkodowanie wypłacane jest na podstawie kosztorysów czy przedstawionych rachunków. Jednak są one też wypłacane po oszacowaniu strat przez rzeczoznawcę. Zdarza się, że ubezpieczyciel nawet bez wstępnych szacunków wypłaca zaliczkę w niewielkiej wysokości.
Jeżeli ktoś nie podejmował żadnych starań w celu zabezpieczenia mienia, to ubezpieczyciel może obniżyć wysokość odszkodowania. Podobnie jest, gdy ktoś celowo doprowadził do szkody. Jednak nie może być owy o takim działaniu w przypadku żywiołu, jakim jest powódź w tak dużych rozmiarów jak obecna.
Podstawa prawna
Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Gdzie się udać po pomoc finansową

Nigdy nie korzystałem z żadnej formy pomocy społecznej. Gdzie mogę uzyskać tego rodzaju wsparcie finansowe, jeżeli mam zalany dom i pilnie potrzebuję środków do życia, gdyż wszystko zostało zalane?
Gminy, których mieszkańcy zostali dotknięci przez powódź, powołują komisje, w których znajdują się pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Dlatego osoby, które zostały poszkodowane w wyniku klęski, powinny się zwrócić do właściwej gminy. Wówczas przedstawiciele komisji udają się do poszkodowanego. Na miejscu wypełniają odpowiednie formularze i ustalają wysokość zasiłku – maksymalnie 6 tys. zł. Pieniądze te są przyznawane z puli, którą przekazał wojewodom minister spraw wewnętrznych. Środki przyznane przez gminne ośrodki pomocy społecznej są bezzwrotną pomocą socjalną.
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej gminne lub miejskie ośrodki pomocy udzielają pomocy nie tylko osobom ubogim, ale również tym, którzy w wyniku zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej znaleźli się w trudnej sytuacji. Tak samo jest, gdy na danym terenie doszło do klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Podstawa prawna
Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. nr 64, poz. 593 z późn. zm.).

Czy muszę mieć pozwolenie na budowę

W wyniku powodzi mam zalany dom. Woda opada, ale budynek będę musiał niemal całkowicie rozebrać i zbudować od nowa. Czy w takiej sytuacji ponownie muszę ubiegać się o pozwolenie na budowę?
Jeżeli zniszczony przez powódź dom znajduje się na terenach np. Dolnego Śląska czy Małopolski, to nie w każdym przypadku trzeba ponownie ubiegać się o pozwolenie na budowę. Rząd rozszerzył bowiem listę gmin i miejscowości, w których stosuje się uproszczone zasady odbudowy. Nowelizacja rozporządzenia dodaje nowy załącznik z wykazem miejscowości, które ucierpiały w wyniku tegorocznej powodzi. W tych rejonach zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. nr 84, poz. 906).
Zgodnie z tymi regulacjami nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę odbudowa zniszczonych w wyniku działania żywiołu obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1000 metrów sześciennych i nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu. W tej kategorii powinna się mieścić większość domów jednorodzinnych. Jednak odbudowa zniszczonego przez powódź domu wymaga zgłoszenia we właściwym starostwie powiatowym. Z tego wymogu zwolnione są jednak zniszczone budynki gospodarcze lub obiekty znajdujące się na działkach siedliskowych.
Takie uproszczone i szybsze procedury mają zastosowanie w sumie na obszarze wielu gmin łącznie w dziewięciu województwach – świętokrzyskim, śląskim, mazowieckim, łódzkim, małopolskim, dolnośląskim, podkarpackim, kujawsko-pomorskim, lubelskim.
Podstawa prawna
Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 27 maja 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie gmin i miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. nr 92, poz. 597).
Ustawa z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. nr 84, poz. 906).