O niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, równym dostępie do sądu dla wszystkich obywateli oraz odpowiedzialności sędziów będą rozmawiać uczestnicy rozpoczętej w poniedziałek w Warszawie konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

W konferencji, która potrwa do środy, bierze udział kilkudziesięciu ekspertów i dyplomatów z 56 państw członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski, który brał udział w oficjalnym otwarciu spotkania, powiedział dziennikarzom, iż po zakończeniu obrad zostaną sformułowane rekomendacje, z którymi zapoznają się uczestnicy konferencji. "To jest dzielenie się doświadczeniami i dzielenie się opiniami, jak doskonalić system sprawiedliwości" - zaznaczył.

"W konferencji biorą udział przedstawiciele poszczególnych państw zatrudnieni w siedzibie OBWE w Wiedniu, urzędnicy z ministerstw spraw zagranicznych i sprawiedliwości, dyplomaci, eksperci z dziedziny prawa i obserwatorzy z ramienia Unii Europejskiej" - powiedział.

"Polska jest promotorem praw obywatelskich i reguł demokracji"

Jak dodał, OBWE, która zrzesza wszystkie państwa z kontynentu europejskiego, jest miejscem "zdobywania doświadczeń i porównywania rozwiązań funkcjonujących w poszczególnych krajach".

Wskazał, że podobne zebrania odbywały się już w naszym kraju wcześniej. We wrześniu 2008 r. przedstawiciele państw zaproszeni przez OBWE rozmawiali o przestrzeganiu praw mniejszości, gwarancjach wolności mediów, warunkach działania organizacji pozarządowych. "Za każdym razem dobierane są inne tematy rozmów" - powiedział Borkowski.

"Polska jest promotorem praw obywatelskich i reguł demokracji. Zależy nam, żeby to Warszawa była miejscem, gdzie rozmawia się o prawach człowieka" - dodał.

Otwierający obrady członek Rady Konstytucyjnej Francji Guy Canivet wskazał, że zabezpieczenie przez poszczególne państwa dostępu dla obywateli do równego i niezależnego wymiaru sprawiedliwości jest obowiązkiem władz i niezbędnym wymogiem demokracji.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie została utworzona w końcu 1994 r.

Gospodarzem konferencji jest Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) z siedzibą w Warszawie. Biuro działa na rzecz wspierania idei demokratycznych wyborów, poszanowania praw człowieka, praworządności, tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji. ODIHR zatrudnia około 150 osób z 30 krajów. Działalność Biura jest finansowana z budżetu podstawowego, zatwierdzanego corocznie przez wszystkie państwa członkowskie OBWE, jak również z dobrowolnych składek państw członkowskich.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie została utworzona w końcu 1994 r. Jest kontynuacją KBWE (Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) powstałej w 1975 r. Jej celem jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy w trzech wymiarach bezpieczeństwa: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i humanitarnym. Deklaracje i decyzje OBWE mają charakter polityczny i nie są prawnie wiążące.

Do OBWE należy ponad 50 państw, głównie europejskich, ale także np. USA i Kanada. OBWE współpracuje także z krajami basenu Morza Śródziemnego, takimi jak Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Maroko i Tunezja. Bliskie kontakty utrzymuje z kilkoma państwami azjatyckimi - Afganistanem, Japonią, Koreą, Mongolią i Tajlandią.