Z uwagi na fakt, że od 2002 roku kierowcy za wydanie dokumentów uprawniających do jazdy pojazdami płacili ciągle tyle samo, to w tym roku konieczne okazały się podwyżki. W 2010 roku zostały podwyższone opłaty za wydanie dokumentów uprawniających do poruszania się pojazdami. Od 16 lutego 2010 r. kierowcy muszą zapłacić 84 zł za wydanie prawa jazdy. Podwyżka o 14 zł to efekt rozporządzenia ministra infrastruktury z 25 stycznia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości opłat i stawek wynagrodzenia za sprawdzenie kwalifikacji oraz za wydanie dokumentów w tych sprawach (Dz.U. nr 14, poz. 76). Rozporządzenie to podniosło także opłatę za wydanie zagranicznego prawa jazdy. W tym przypadku podwyżka wyniosła 5 zł i po nowelizacji dokument ten kosztuje 30 zł. Więcej muszą także zapłacić egzaminatorzy i instruktorzy nauki jazdy za wydanie legitymacji – 40 zł. Po zmianach za pozwolenie czasowe trzeba zapłacić 24 zł.

Droższy dowód rejestracyjny

Zmiana przepisów wpłynęła także na podwyżkę opłat za wydanie innych dokumentów. Również od 16 lutego kierowcy więcej muszą zapłacić za wydanie dowodu rejestracyjnego. Wynika to z rozporządzenia ministra infrastruktury z 25 stycznia 2010 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów (Dz.U. nr 14, poz. 75). Za wydanie dowodu rejestracyjnego trzeba zapłacić 54 zł, wcześniej było to 48 zł. Nowela rozporządzenia nie ominęła innych opłat. Za komplet nalepek legalizacyjnych, które są naklejane na tablice rejestracyjne, płacimy 12,50 zł. Opłata za nalepkę kontrolną (naklejana na przednią szybę w prawym dolnym rogu) wynosi 18,50 zł, czyli o 2,50 zł więcej niż przed zmianami.

Za wydanie pozwolenia czasowego pojazdu trzeba zapłacić 13,50 zł – jeżeli czasowa rejestracja jest dokonywana na wniosek urzędu. W sytuacji gdy czasowa rejestracja jest na wniosek właściciela pojazdu, to opłata wynosi 18,50 zł. Za wydanie w takim przypadku kompletu znaków legalizacyjnych trzeba zapłacić 12,50 zł.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Wyższe opłaty za dokumenty.
W pełnej wersji artykułu dowiesz się więcej na temat:

- Ułatwień dla osób, które sprowadzają pojazdy z innych państw Unii Europejskiej
- Pakietu ratunkowego dla firm transportowych
- Możliwości sprawdzenia kupowanego auta przez internet