Doradcy podatkowi będą mogli wchodzić w spółki z adwokatami, radcami prawnymi i biegłymi rewidentami. Takie same możliwości będą mieli rzecznicy patentowi.
Przedsiębiorcy z innych krajów Unii Europejskiej będą mogli czasowo świadczyć swoje usługi w Polsce bez wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Tylko wyjątkowo czasowe świadczenie usług będzie mogło wiązać się z obowiązkiem uzyskania certyfikatu, koncesji, licencji, zezwolenia, zgody, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub innego właściwego rejestru.
Takie regulacje zawiera ustawa z 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 47, poz. 278), która wchodzi w życie w sobotę 10 kwietnia. Ustawa wdraża unijną dyrektywę usługową.

Sam lub w spółce

Urzędy i samorządy zawodowe nie mogą nakładać na podmiot zagraniczny świadczący usługi żadnych ograniczeń. Przedsiębiorcy spoza Polski nie mogą być także dyskryminowani w zakresie przyznawania pomocy finansowej. Z kolei zagraniczne firmy nie mogą dyskryminować klientów ze względu na obywatelstwo lub miejsce zamieszkania. Na ich żądanie przedsiębiorcy będą musieli udostępnić informacje o prowadzonej działalności, związanej bezpośrednio z usługą, spółkach, w których uczestniczą, oraz o tym, jakie środki będą podejmować, aby uniknąć konfliktu interesów. Takie informacje muszą podawać również w dokumentach, które zawierają opis oferowanych usług.
Zgodnie z przyjętymi zasadami usługodawca będzie mógł świadczyć usługi samodzielnie lub łącznie z innymi usługodawcami.
– Jedna z najważniejszych zmian przewidzianych w ustawie dotyczy zakładania kancelarii prawnych – mówi Katarzyna Urbańska, radca prawny z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Doradcy podatkowi będą mogli uczestniczyć w spółkach wraz z doradcami podatkowymi, adwokatami, radcami prawnymi, biegłymi rewidentami czy rzecznikami patentowymi. Te same zasady dotyczą rzeczników patentowych.



Punkty kontaktowe

Ustawa reguluje również działanie od dawna zapowiadanego punktu kontaktowego. Jego podstawowym zadaniem ma być umożliwienie składania drogą elektroniczną do właściwych organów wniosków niezbędnych do podjęcia, wykonywania oraz zakończenia działalności gospodarczej.
– Przedsiębiorca będzie mógł śledzić, na jakim etapie jest załatwiana przez niego sprawa – mówi Jacek Czech z Krajowej Izby Gospodarczej.
Internetowy punkt kontaktowy będzie przekazywał złożone za jego pośrednictwem wnioski i dokumenty do właściwego organu następnego dnia roboczego i ten dzień będzie początkiem biegu terminu do załatwienia sprawy.

Bez wychodzenia z domu

– Wszystkie te czynności będzie można wykonać nie wychodząc z domu. Źle się jednak dzieje, że Polska w pełni przechodzi na załatwianie tego typu spraw przez internet. Przecież nie każdy musi mieć komputer i dostęp do sieci – dodaje Jacek Czech.
Punkt kontaktowy będzie prowadzony za pośrednictwem strony internetowej znajdującej się pod adresem http://www.eu-go.gov.pl. Będzie również zapewniać dostęp do informacji dotyczących np. procedur i formalności wymaganych przy podejmowaniu określonej działalności na terytorium RP. Podobne punkty zostaną utworzone także w innych krajach UE.