Gmina, która została pokrzywdzona przez przestępstwo, może dochodzić swoich praw także przed sądem karnym. Swoje roszczenie musi zgłosić najpóźniej do odczytania aktu oskarżenia przez prokuratora. Przysługują jej wtedy prawa strony postępowania – powoda cywilnego.
Dochodzenie roszczeń majątkowych możliwe jest nie tylko w postępowaniu cywilnym. Wystąpienie z takim roszczeniem jest także możliwe w postępowaniu karnym, na drodze tzw. postępowania adhezyjnego. Zgodnie z art. 62 kodeksu postępowania karnego pokrzywdzony może, aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa. Powództwo takie może więc wytoczyć także jednostka samorządu terytorialnego, która może występować w roli pokrzywdzonego.
Proces adhezyjny toczy się wraz z postępowaniem zasadniczym w kwestii odpowiedzialności karnej. Jest to proces uboczny. Oskarżony więc w jednym procesie odpowiada karnie i cywilnie. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wszystko odbywa się w jednym procesie, a więc ustalenia faktyczne czynione są na podstawie tych samych środków dowodowych. Wadą tego rozwiązania jest przedłużenie procesu karnego o badanie kwestii odpowiedzialności cywilnej.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Terminu na zgłoszenie

Praw strony

Uprawnień strony

Dopuszczalności roszczeń

Udzielenia pełnomocnictwa

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: W postępowaniu karnym gmina może dochodzić roszczeń majątkowych.