Wspólne kancelarie pozwolą na rozszerzenie usług z zakresu ochrony własności przemysłowej. Rzecznik patentowy będzie mógł promować swoje usługi w środkach masowego przekazu. O dostaniu się na aplikację rzecznikowską będzie decydował dwuczęściowy egzamin.
Jeszcze w tym roku rzecznicy patentowi będą mogli otworzyć kancelarie wspólnie z adwokatami, radcami prawnymi, a nawet doradcami podatkowymi.
– Możliwość tworzenia kancelarii w formie spółek przez rzeczników patentowych wspólnie z przedstawicielami innych zawodów prawniczych przyczyni się przede wszystkim do większej elastyczności rynku usług związanych z ochroną własności przemysłowej. Leży to w interesie klientów poszukujących kompleksowej obsługi prawnej – podkreśla Adam Taukert, rzecznik prasowy Urzędu Patentowego RP.

Bez sztucznych podziałów

Zgodnie z nowymi przepisami najważniejszym warunkiem tworzenia kancelarii patentowych w formie spółek multidyscyplinarnych jest posiadanie większościowych udziałów lub większościowego pakietu akcji oraz większości głosów w organach statutowych i organach nadzoru spółki przez rzeczników patentowych.
Zdaniem prawników zmiany są jak najbardziej pożądane.
– Zmiana przepisów daje kancelariom patentowym możliwość świadczenia usług prawnych o charakterze międzynarodowym, czyli na obszarze więcej niż jednej jurysdykcji oraz interdyscyplinarnym, co daje wzbogacenie oferty kancelarii patentowych o inne wyspecjalizowane dziedziny prawa – mówi Marcin Barycki, rzecznik patentowy z Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.
Nowe przywileje dała rzecznikom przyjęta na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawa o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która zmieniła m.in. obowiązującą ustawę o rzecznikach patentowych. Teraz została przekazana do podpisu prezydenta i wejdzie w życie po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw.



Reklama w mediach

To jednak nie koniec reform. Na jednym z najbliższych posiedzeń rząd będzie rozpatrywał projekt kolejnej nowelizacji ustawy o rzecznikach patentowych. Przewiduje on między innymi, że rzecznicy patentowi będą mogli reklamować się za pośrednictwem wszystkich środków masowego przekazu – nawet prasy, radia czy telewizji.
– Nie sądzę, żeby rzecznicy powszechnie korzystali z możliwości reklamowania swoich usług w telewizji czy radiu. Nie pozwoli im na to przede wszystkim charakter i powaga wykonywanego zawodu. Myślę, że rzecznicy patentowi skorzystają raczej z możliwości reklamowania się w prasie branżowej czy interecie – tłumaczy Bartosz Krakowiak, rzecznik patentowy i sekretarz Stowarzyszenia Ochrony Własności Przemysłowej.
Projekt wprowadza ponadto uregulowania prawne dotyczące możliwości wykonywania czynności z zakresu pomocy w sprawach własności przemysłowej w Polsce przez obywateli państw członkowskich UE.



Rewolucja w aplikacjach

Rządowy projekt ma także zreformować nabór na aplikację rzecznikowską. Osoby zainteresowane odbywaniem takiego szkolenia nie będą musiały składać już wniosków o wpis na listę aplikantów i uczestniczyć w konkursie przeprowadzanym przez Krajową Radę Rzeczników Patentowych. Zamiast tego przystąpią do egzaminu, który w trakcie etapu pisemnego i ustnego będzie sprawdzał wiedzę o działaniach rzecznika i wymogach wykonywania tego zawodu, podstawy prawa własności przemysłowej, elementy wiedzy technicznej, prawa konstytucyjnego.
– Obecnie konkurs polega na ustnym sprawdzeniu wiedzy kandydata przez komisję konkursową. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że wpis na listę aplikantów uzyskiwało ponad 90 proc. kandydatów – zaznacza Roman Wróbel, dyrektor Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.
W ustawie pojawi się ponadto górny limit rocznej opłaty za uczestniczenie w szkoleniu – nie będzie mogła ona być wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w poprzednim roku (w 2010 roku mogłoby więc wynosić 9309 zł).



Bez rozszerzenia działalności

Pierwotna wersja projektu nowelizacji przewidywała także przykładowe wyliczenie czynności wchodzących w zakres usług świadczonych przez rzeczników patentowych. Oprócz standardowej pomocy w sprawach własności przemysłowej ustawa miała gwarantować im możliwość dokonywania wyceny praw i przedmiotów własności przemysłowej. Przepisy miały także przewidywać możliwość prowadzenia działalności edukacyjnej i obsługiwania transferu wiedzy technicznej obejmującej nowe technologie i know-how.
– Rozszerzenie normatywnego zakresu działalności kancelarii patentowych byłoby ze wszech miar celowe. Takie rozwiązanie wychodziłoby naprzeciw oczekiwaniom społecznym, służyłoby podniesieniu poziomu wiedzy o ochronie własności przemysłowej oraz z pewnością przyczyniłoby się do podniesienia innowacyjności gospodarki. Ponadto ustawodawca powinien zważyć, że przynajmniej niektóre z omawianych form działalności stały się już faktycznie przedmiotem działalności kancelarii prowadzonych przez rzeczników patentowych – podkreśla Krzysztof Czub, rzecznik patentowy, członek Krajowej Rady i Dziekan Okręgu Pomorskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.
Zdaniem Marcina Baryckiego w projekcie zabrakło jednej ważnej zmiany. Dobrze byłoby, gdyby kancelarie patentowe obok głównego przedmiotu swojej działalności miały ustawowo zagwarantowane świadczenia pomocy w sprawach związanych z prawem autorskim – podkreśla.
78 osób ukończyło aplikację rzecznikowską w 2008 roku