Adwokaci będą współpracować z radcami prawnymi w przygotowaniu nowego projektu reformy zawodów prawniczych - to decyzja zakończonego dziś Nadzwyczajnego Zjazdu Adwokatury. Są oni przeciw łączeniu się z radcami prawnymi wbrew woli obu samorządów zawodowych.

Podkreślaną przez delegatów potrzebę uszanowania samorządowego charakteru i niezależności adwokatury, a także prawnego wzmocnienia jej pozycji potwierdzili w swoich wystąpieniach także sobotni goście Zjazdu: prezydent Lech Kaczyński oraz minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Minister mówił w sobotę, że czeka na wspólną propozycję radców i adwokatów co do nowego kształtu reformy zawodów prawniczych. Podtrzymał to, co ogłosił dwa tygodnie wcześniej: wstrzymanie prac nad ustawą łączącą te zawody. Taką decyzję ministra prezydent Kaczyński uznał za idącą w dobrym kierunku. "Niech na razie zostanie tak jak jest" - mówił prezydent.

"Najpoważniejsze bariery w dostępie obywateli do wymiaru sprawiedliwości leżą poza Adwokaturą"

W podjętej dziś uchwale końcowej zjazd uznał, że najpoważniejsze bariery w dostępie obywateli do wymiaru sprawiedliwości leżą poza Adwokaturą. Ich zdaniem są nimi: jedne z najwyższych w Europie opłaty sądowe, skomplikowana i nadmiernie sformalizowana procedura sądowa, a także przewlekłość postępowania w każdym stadium, także egzekucyjnym, i brak ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz obowiązek płacenia VAT także za darmową pomoc prawną.

"Zjazd apeluje do polskiej klasy politycznej o to, by stanowienie prawa w imieniu Rzeczypospolitej przestało być wykorzystywane dla doraźnych korzyści politycznych i propagandowych" - głosi uchwała.



"Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury sprzeciwia się wszelkim formom narzucania organizacji struktur terytorialnych, w szczególności likwidacji niektórych izb. Proponowany w Założeniach sposób zredukowania liczby izb doprowadziłby do paraliżu organizacyjnego, a w efekcie do rozbudowy aparatu pomocniczego i wzrostu kosztów działania samorządu. Nadto byłoby to też utrudnieniem dla obywateli" - stwierdzili adwokaci w uchwale.

"Potrzebna specjalna komisja ds. opracowania projektu ustawy Prawo o Adwokaturze"

Opowiedzieli się też za stworzeniem warunków, by zawód sędziego był prawdziwą "koroną zawodów prawniczych" i aby trafiali do niego najlepsi. "Oczekujemy i domagamy się takiej reformy całego wymiaru sprawiedliwości, która zapewni pełny przepływ między wszystkimi zawodami prawniczymi, a więc nie tylko nieskrępowaną możliwość przechodzenia do Adwokatury sędziów i prokuratorów, ale także możność zmiany zawodu w kierunku odwrotnym, która obecnie jest jedynie iluzoryczna. Doświadczeni, najlepsi adwokaci powinni wzmacniać szeregi sądownictwa aż do najwyższych instancji" - głosi uchwała końcowa.

Adwokaci uważają, że jest potrzebna specjalna komisja ds. opracowania projektu ustawy Prawo o Adwokaturze. Zaapelowali do innych zawodów zaufania publicznego o współpracę w obronie konstytucyjnej zasady samorządności, zobowiązali władze palestry do poinformowania europejskiej opinii publicznej poprzez międzynarodowe organizacje i stowarzyszenia prawnicze o projektach aktów prawnych zagrażających niezależności Adwokatury w Polsce. Delegaci zaapelowali do mediów o rzetelne wspieranie Adwokatury w działaniach na rzecz ochrony praw i wolności obywatelskich, samorządności i poprawy stanu prawa.

W osobnej uchwale Zjazd uczcił 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, w wyniku której zginęło co najmniej 110 adwokatów.