Wszyscy, którzy wykupili mieszkania komunalne z gminną bonifikatą, mogą sprzedać je przed upływem pięciu lat od podpisania umowy. Nie będą zwracać różnicy w cenie, jeśli przeznaczą pieniądze na cele mieszkaniowe.
Najemcy, którzy wykupili mieszkania komunalne w okresie od 22 września 2004 r. do 21 października 2007 r. i skorzystali z bonifikaty, mogą sprzedawać je bez obaw o to, że będą musieli oddać część zarobku gminie. Wystarczy, że uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczą w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.
Jeszcze kilka dni temu sytuacja nowych właścicieli gminnych mieszkań nie była taka oczywista.

Spór o przywileje

Sprzedaż lokali komunalnych po preferencyjnych stawkach (nawet z 99-proc. bonifikatą) wiązała się z dużym ograniczeniem. Nabywca, który sprzedał mieszkanie lub wykorzystał je na inne cele niż mieszkaniowe przed upływem pięciu lat od zakupu, był zobowiązany do zwrotu równowartości bonifikaty po jej waloryzacji. Następowało to na żądanie gminy.
22 października 2007 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która wprowadziła zasadę, że udzielona zniżka przepada i gmina nie może się domagać jej zwrotu, jeśli właściciel zamieni byłe mieszkanie komunalne na inne lub na nieruchomość przeznaczoną na cele mieszkaniowe. Podobnie jest w przypadku sprzedaży takiego lokalu, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży zostaną przeznaczone w ciągu 12 miesięcy na cele mieszkaniowe.



Teorie urzędników

W najgorszej sytuacji były osoby, które podpisały umowę przed wejściem w życie noweli. Przepisy nie mówiły wprost, czy mogą one skorzystać z nowych przepisów. Musieli więc z pokorą słuchać teorii urzędników, którzy w zaparte powtarzali, że prawo nie działa wstecz, a jeśliby nawet działało, to trzeba byłoby zmieniać wszystkie akty notarialne, na podstawie których te mieszkania zostały sprzedane.
Spór niezadowolonych właścicieli z urzędnikami i prawnikami zakończył ostatecznie Sąd Najwyższy. 24 lutego 2010 r. orzekł on, że przepis art. 68 ust. 2a pkt 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami (zwalniający ze zwrotu bonifikaty w przypadku wykorzystania pieniędzy na cele mieszkaniowe) ma zastosowanie także do umów sprzedaży lokalu mieszkalnego zawieranych przez gminę z najemcami w czasie obowiązywania art. 68 ust. 2 tej ustawy w brzmieniu nadanym ustawą z 28 listopada 2003 r. (Dz.U. z 2004 r. nr 141, poz. 1492), tj. od 22 września 2004 r. do 21 października 2007 r. Oznacza to, że jeżeli nabywca tego lokalu sprzedał go po 21 października 2007 r., gmina nie może żądać od niego zwrotu bonifikaty, a pobrane kwoty będzie musiała zwrócić.



Kiedy nie trzeba zwracać bonifikaty gminie
● zbycie na rzecz osoby bliskiej,
● zbycie pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego,
● zbycie pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego i Skarbem Państwa,
● zamiana lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe,
● sprzedaż lokalu mieszkalnego, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe
Podstawa
Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2004 r. nr 261, poz. 2603 z późn. zm.).
Uchwała Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 131/09).