Premier ogłosił plan zmian w konstytucji: mniej posłów i senatorów, koniec immunitetu

12.02.2010, 12:47; Aktualizacja: 12.02.2010, 15:22

Zmniejszenie liczby posłów z 460 do 300, senatorów ze 100 do 49, wzmocnienie władzy wykonawczej, odrzucanie prezydenckiego weta przez Sejm bezwzględną większością głosów - to niektóre założenia nowelizacji konstytucji, które przedstawił premier Donald Tusk.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • anty wiktor(2010-02-12 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    wiktor nauczyłeś się ożywać swoich nicków, ale chyba nie bo kanalie takie jak ty zawsze będą ozywać cudzych.

    Odpowiedz
  • do tik(2010-02-12 19:12) Zgłoś naruszenie 00

    toskoro sie ni eboisz to co masz do IPN?

    Odpowiedz
  • wiktor(2010-02-12 19:12) Zgłoś naruszenie 00

    Sobiesiak na prezydenta, to naturalny kandydat PO

    Odpowiedz
  • wiktor(2010-02-12 19:10) Zgłoś naruszenie 00

    W instrukcja do Mlodych Demokratów , w razie kłopotliwych tematów , radzą , żeby podawać sondaże. W to , co POmatołkowie najbardziej wierzą. :)) I bidota spod 30) ni w pieć , ni w dziesięć powtarza sondaże , by , jak jego starsi koledzy w 2005 roku , kiedy to również epatowano nas sondażami , z których wynikalo , że PO wygra wybory parlamentarne a Prezydentem , na bank , zostanie Tusk , przy następnych wyborach nabawić się traumy.Bo i PO nie wygra wyborów parlamentarnych , a Tusk , na bank , nie zostanie Prezydentem.

    Odpowiedz
  • tik(2010-02-12 19:06) Zgłoś naruszenie 00

    Tak samo się boję jak niejaki Józef Piłsudski.

    Odpowiedz
  • anty wiktor(2010-02-12 19:03) Zgłoś naruszenie 00

    Tusk i PO to potęga polityczna jest w Polsce.
    DZISIAJ POPARCIE SIĘGA 56% PO
    gdy PIS 20% I MALEJE NA RZECZ SLD
    naród wie ze PIS to wstyd ludzie się PIS wstydzą.

    Odpowiedz
  • do tik(2010-02-12 18:56) Zgłoś naruszenie 00

    a dlaqczego IPN do likwidacji? Boisz sie swojej przeslości?

    Odpowiedz
  • tik(2010-02-12 18:43) Zgłoś naruszenie 00

    Historia wykazała, że wszyscy „walczący o demokrację” robią to dla koryta, żeby się do niego dostać, trwać przy nim z całą zgrają popleczników i jeszcze otrzymać wysoką, nieopłaconą składkami emeryturę, odszkodowanie za walkę o koryto i pomniki. Przegrani skowyczą i uparcie „walczą o demokrację”, czyli o koryto! Tak w kółko Macieju! Stara prawda, że polityka to ku..., zło... i ban... jest zawsze aktualna!
    1. IPN, urząd prezydenta, wszystkie zbędne urzędy, instytucje oraz rady nadzorcze do likwidacji, a liczebność sejmu i senatu zredukować czterokrotnie. Świadectwa energetyczne są tak potrzebne jak umarłemu kadzidło.
    2. Namiastka demokracji, to wybór w okręgach jednomandatowych do samorządów, sejmu i senatu.
    Dla przykładu podam, że USA, państwo o powierzchni ponad 9mln km2 i ludności ponad 300mln, ma niby demokratyczne instytucje: 1) Izba Reprezentantów - 435 osób, 2) Senat - 100 osób i jak to porównywać z naszym biednym krajem, okradanym przez wybrane niedemokratycznie partyjne pieniactwo.

    Odpowiedz
  • oszukana - 54(2010-02-12 18:34) Zgłoś naruszenie 00

    CUDA ...CUDA ...CUDA...i obiecanki Tuska ! Czekamy na następny cud... aby ludzie mogli odchodzić na emerytury po przepracowaniu 35 lat .To winien jest nam Premier bo to właśnie On ograbił nas z tego .
    Nich nam obieca emeryturę po przepracowaniu 35 lat wówczas ja i moi znajomi jak również rodzina zagłosujemy na niego !
    W inne CUDA Premiera już nie wierzę !!

    Odpowiedz
  • miki(2010-02-12 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    buahaaaahahahahaha

    Odpowiedz
  • lex(2010-02-12 17:20) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobre założenia, ciekawe ile z nich będzie Pan w stanie zrealizować.
    Życzę powodzenia i liczę że się uda, pora w końcu na normalność.

    Odpowiedz
  • szwejk(2010-02-12 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    Klemensie. Na szczęście wiemy że żartujesz.

    Odpowiedz
  • do Klemensa(2010-02-12 17:08) Zgłoś naruszenie 00

    Klemens ale to tylko obietnice i nic wiecej.. takich obietnic PO mamy bez liku i żadna nie została zrealizowana.
    Po co wiec PO obiecuej mając swiadomośc, że pomysl ni ebędzie zrealizowany? Znowu tylko PR?
    Na obietnicach Tuskowi juz zeszło 3 lata

    Odpowiedz
  • Klemens(2010-02-12 16:28) Zgłoś naruszenie 00

    Propozycje premiera idą w dobrym kierunku.W sejmowej debacie wiele kwestii zostanie uściślone i dopracowane.Nic nie wspomina premier o jednomandatowych okręgach wyborczych.

    Odpowiedz
  • Zamiast senatu - GRUPA EKSPERTÓW.(2010-02-12 16:26) Zgłoś naruszenie 00

    Posłów od 3 do 5 w zależności od wielkości województwa.

    Odpowiedz
  • wiktor(2010-02-12 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    Składanie obietnic przez tuska stało się narzędziem zarządzania polityczną agendą dnia. Platforma stara się wokół nich koncentrować uwagę opinii publicznej, a tym samym określać przedmiot publicznego dyskursu.
    Jeszcze z dziesięć obietnic typu mamy projek a nawet plan na pewno złoży do końca roku tusk osobiście a po pięć obietnic jego kumple z rządu.
    Platfusy bez zgody PSL-u moga tylko obiecywać.

    Odpowiedz
  • jodyna2000(2010-02-12 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za pomysły.Proszę przemyśleć moje; Sejm-320 posłów Senat -likwidacja powiaty -likwidacja.Liczba radnych pomniejszona.Posłowie najwyżej dwie kadencje i wybory bezpośrednie.Najbogatsi podatek 80%.ZUS niech płacą wszyscy.

    Odpowiedz
  • jodyna2000(2010-02-12 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    Naczelny planista.Ciekawe co jeszcze zaplanują dla nas.Pewno dobrobyt w 3000 roku:)

    Odpowiedz
  • xxx(2010-02-12 15:42) Zgłoś naruszenie 00

    Jak sie ktos upije, to się o nim mowi: napompowany, jak sondaże Platformy, he,he!

    Odpowiedz
  • TW(2010-02-12 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    wszyscy komisarze z PO sie napalaja kto wygra..pragne przypomniej co bylo 4 lata temu...kto mial byc Prezydentem a kto Piemierem..juz sobie gratulowano..nie pamietacie?..to macie krotka pamiec!!, i co?...minki co niektorym zzedly...Pozniej wszystkie pracownie sandazowe nabraly wody w usta ..ze pomylily sie o..9, i wiecej procent!! wiec spokojnie z tymi typami...

    Odpowiedz