Kazimierz Barczyk - sędzia Trybunału Stanu, b. poseł, krakowski samorządowiec i adwokat to kandydat PO do Trybunału Konstytucyjnego. PiS chce zgłosić sędzię TS prof. Krystynę Pawłowicz. SLD nikogo nie zgłosi, bo uznało, że ich kandydat nie przejdzie w głosowaniu. PSL poprze rekomendowanego przez PO Barczyka.

W poniedziałek upływa termin zgłaszania kandydatur na stanowisko sędziego TK w miejsce wiceprezesa Trybunału Janusza Niemcewicza, którego 9-letnia kadencja upłynie 2 marca. Do tego czasu Sejm powinien dokonać wyboru nowego sędziego.

Zgłoszony pod koniec zeszłego tygodnia przez PO adwokat Kazimierz Barczyk urodził się w 1950 r. w Wolbromiu (Małopolska). W 1972 r. skończył prawo na UJ, po egzaminie sędziowskim orzekał w sądach w Olkuszu, Sosnowcu i Krakowie. W latach 80. organizował struktury NSZZ "Solidarność" w krakowskich sądach. Usunięty z sądu po wprowadzeniu stanu wojennego, zakazano mu też wykonywania zawodu adwokata. Od 1980 r. kierował Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych "Solidarności", które przygotowywało projekt ustaw dla związku, a po 1989 r. - dla Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.

Był przewodniczącym (w latach 1990-93) i radnym (do 1998 r.) Rady Miasta Krakowa. W 1991 r. założył i od tego czasu przewodniczy Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Małopolskich. W 1993 r. zakładał, a od 1996 r. kierował Federacją Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP.

W latach 90. należał m.in. do Porozumienia Centrum, potem krótko do Ruchu dla Rzeczypospolitej, do Ruchu Społecznego AWS, a od 2005 r. związał się z PO, z list której został radnym, a potem wiceprzewodniczącym Sejmiku Małopolskiego. Był posłem na Sejm I (z ramienia PC) i III (AWS) kadencji. Z list PO kandydował w 2007 r. do Sejmu, ale nie uzyskał mandatu.

Od 1989 r. kilkakrotnie był wybierany do Trybunału Stanu, w latach 2006-07 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego TS. W latach 1997-99 pełnił funkcję sekretarza stanu w kancelarii premiera Jerzego Buzka, potem był doradcą Buzka ds. samorządu terytorialnego. Od 2000 r. jest przewodniczącym Rady Muzeum AK. W kwietniu 2009 mianowany przez premiera Donalda Tuska na członka Rady Służby Cywilnej. Od 2006 zasiada w Radzie Patronów Centrum Jana Pawła II - Nie lękajcie się.

Klub PiS postanowił wskazać prof. Krystynę Pawłowicz

Klub PiS postanowił wskazać prof. Krystynę Pawłowicz, sędzię Trybunału Stanu - poinformował rzecznik klubu Mariusz Błaszczak. 58-letnia kandydatka urodziła się w Wojcieszowie, (Dolny Śląsk) jest profesorem na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od 2007 r. z rekomendacji PiS zasiada w Trybunale Stanu. W 1979 r. odbyła aplikację sędziowską. W 1989 r. po stronie solidarnościowej uczestniczyła w rozmowach Okrągłego Stołu. Jest współautorką ustawy o zgromadzeniach z 1990 r. Gdy premierem był Jan Olszewski, Pawłowicz pracowała w Biurze Prasowym Rządu. W 2005 r. uzyskała habilitację, od 2007 r. jest profesorem UW. Dwa lata temu pisała, że TK powinien wypowiedzieć się w sprawie Traktatu Lizbońskiego i opowiadała się za pierwszeństwem nad nim polskiej konstytucji.



Klub SLD - jak powiedział poseł Stanisław Rydzoń - nie zgłosi żadnego kandydata do TK. "Nie ma sensu żebyśmy zgłaszali kandydata, który nie ma szans na wejście do TK. Nie chcemy nikogo "palić". Po co ma się za kimś ciągnąć odium przegranej?" - mówił. SLD liczy, że ich kandydat będzie mógł uzyskać poparcie Sejmu w następnych wyborach, gdy do obsadzenia będą cztery miejsca w Trybunale, w miejsce kończących kadencje sędziów: Mariana Grzybowskiego, Marka Mazurkiewicza, Mirosława Wyrzykowskiego i prezesa TK Bohdana Zdziennickiego. Ich kadencje kończą się w grudniu.

Swojego kandydata nie przedstawi PSL

Swojego kandydata nie przedstawi PSL. Jak powiedział szef klubu Stanisław Żelichowski, klub najprawdopodobniej poprze zgłoszonego przez koalicyjny klub PO Kazimierza Barczyka.

Wyborowi nowego sędziego TK przyglądają się trzy organizacje pozarządowe: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, polska sekcja Międzynarodowej Komisji Prawników oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa. Kolejny już raz uruchomiły one projekt monitoringu kandydatów. Chcą do nich wystąpić z prośbą o wypełnienie ankiety, w których kandydaci opowiedzieliby się co do istotnych kwestii prawnych, zebrać ich publiczne wypowiedzi i zaprosić do wspólnej debaty.

To nie koniec zmian w Trybunale, bo odchodzący w marcu sędzia Niemcewicz jest wiceprezesem TK. Nowego wiceprezesa ma powołać prezydent Lech Kaczyński. Zgodnie z przepisami zgromadzenie sędziów TK już kilka tygodni temu przedstawiło mu do wyboru dwóch kandydatów: Marka Mazurkiewicza i Adama Jamroza. Nie wiadomo, kiedy prezydent dokona swojego wyboru.