Jest już sześciu kandydatów w konkursie na Prokuratora Generalnego: jeden sędzia, dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej i dwóch z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Według ustaleń PAP w źródłach sądowych, wkrótce ma się zgłosić jeszcze dwóch sędziów sądów powszechnych.

Przed południem w czwartek aplikacje do Krajowej Rady Sądownictwa złożyli b. prokurator krajowy Marek Staszak, sędzia Andrzej Seremet z Sądu Apelacyjnego w Krakowie i b. szef ABW Bogdan Święczkowski (obecnie w Prokuraturze Krajowej). Po południu wpłynęły zgłoszenia zastępcy Naczelnego Prokuratora Wojskowego gen. Zbigniewa Woźniaka i prok. Marka Pasionka z NPW. Przewodniczący KRS Stanisław Dąbrowski w rozmowie z PAP przypomniał, że jako pierwszy swoją kandydaturę zgłosił we wtorek prokurator krajowy Edward Zalewski.

Sędzia Seremet był rzecznikiem dyscyplinarnym w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie

Prok. Staszak, były wiceminister sprawiedliwości w latach 2001-03, był członkiem Trybunału Stanu, a za rządów Donalda Tuska był Prokuratorem Krajowym. Stracił stanowisko, gdy premier zdymisjonował ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego w związku z samobójstwem jednego ze skazanych w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Prasa podnosiła wtedy, że Staszak został odwołany, choć nie miał związku z samobójstwem więźnia.

Po południu w czwartek KRS uzupełniła listę o dwa kolejne nazwiska kandydatów

Pierwszy to wiceszef Naczelnej Prokuratury Wojskowej gen. Zbigniew Woźniak, który nadzorował śledztwo ws. zbrodni wojennej w Nangar Khel.

Drugim jest prok. Marek Pasionek (obecnie w NPW). Wcześniej był prokuratorem w Katowicach (w pionie ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej, a w latach 2005-7 wiceminister w kancelarii premiera, współpracujący z ówczesnym ministrem-koordynatorem ds. służb specjalnych Zbigniewem Wassermannem. Od czerwca 2007 r. wrócił do prokuratury, jest wiceszefem Oddziału Postępowania Przygotowawczego NPW.



Według informacji PAP, do 30 listopada aplikacje ma złożyć jeszcze dwóch sędziów sądów powszechnych. Nie ma natomiast chętnych z Sądu Najwyższego. Prasa pisała, że sędzia Jarosław Matras rozważa zgłoszenie się do konkursu. W rozmowie z PAP powiedział, że nie podjął takiej decyzji.

Chęć kandydowania ogłosił też b. zastępca prokuratora generalnego Kazimierz Olejnik

Aby wystartować w konkursie Olejnik, który w 2005 r. uległ ciężkiemu wypadkowi, musi być przywrócony do czynnej służby. Sytuacja prokuratora Olejnika ma się wyjaśnić do końca tygodnia. On sam powiedział PAP, że taką obietnicę złożył mu minister sprawiedliwości-prokurator generalny Krzysztof Kwiatkowski, który do piątku ma podjąć decyzję w tej sprawie.

Przewodniczący KRS pytany przez PAP o tę kandydaturę przypomniał, że zgodnie z przepisami prokuratorem generalnym może zostać sędzia lub prokurator z dziesięcioletnim stażem w stanie czynnym.

"Kandydaci mają jeszcze kilka dni i przypuszczam, że trochę tych zgłoszeń napłynie i będzie większy wybór. Zgodnie z ustawą mamy wyłonić dwóch kandydatów, których przedstawimy prezydentowi. Przyjęliśmy taką metodę, ponieważ chcieliśmy, żeby to było jak najbardziej transparentne" - powiedział Dąbrowski.

Termin zgłaszania kandydatur do konkursu na prokuratora generalnego upływa w poniedziałek, 30 listopada. Według regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa, która ma urządzić publiczne przesłuchania kandydatów, zgłoszenia muszą być w Radzie najpóźniej tego dnia. KRS ma w drodze konkursu wybrać dwóch kandydatów i przedstawić ich do wyboru prezydentowi.