Szef MSWiA będzie mógł przywracać polskie obywatelstwo wszystkim, którzy utracili je w czasach PRL - dowiedział się serwis internetowy tvp.info.pl. Projekt nowych przepisów w tej sprawie przygotował klub senatorów Platformy Obywatelskiej.

Zakłada on, że każdy, komu w okresie PRL odebrano obywatelstwo, będzie mógł zwrócić się do ministra spraw wewnętrznych i administracji o jego przywrócenie. Od odmownej decyzji będzie można odwołać się do sądu.

W myśl konstytucji nadawanie obywatelstwa jest wyłącznym prawem prezydenta

Tymczasem, jak przypomina tvp.info, w myśl konstytucji, nadawanie obywatelstwa jest wyłącznym prawem prezydenta. Zdaniem polityków PO, nie ma jednak mowy o niekonstytucyjności przygotowanej nowelizacji. Posłowie Platformy powołują się na ekspertyzy konstytucjonalistów i argumentują, że ustawa zasadnicza mówi o nadawaniu obywatelstwa przez prezydenta. Pojęcie przywracania obywatelstwa to dla polskiego ustawodawstwa coś całkowicie nowego - powiedział portalowi tvp.info poseł PO Andrzej Person.

"Decyzja, na mocy której obywatelstwa utracili emigranci z marca 1968 r., była nielegalna"

Część osób, których w czasie PRL pozbawiono obywatelstwa, już dziś może uzyskać poświadczenie, że są obywatelami Rzeczpospolitej. MSWiA przyjęło bowiem wykładnię, że decyzja, na mocy której obywatelstwa utracili emigranci z marca 1968 roku, była nielegalna.