Policjant nie będzie musiał oddawać strzału ostrzegawczego?

24.11.2009, 15:36; Aktualizacja: 24.11.2009, 18:22

Rezygnacja ze strzału ostrzegawczego jako zasady obowiązującej funkcjonariuszy oraz rozszerzenie katalogu środków przymusu bezpośredniego, m.in. o zasłonę na twarz czy blokadę stawu kolanowego, to nowe rozwiązania, które znalazły się w opracowywanym w MSWiA projekcie ustawy o zasadach użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • czesio(2010-02-02 18:33) Zgłoś naruszenie 00

    usuwa się niewygodne komentarze. niełądnie

    Odpowiedz
  • EWA(2010-01-07 23:09) Zgłoś naruszenie 00

    to już nie jest prawo,lecz tzw.prawnie usankcjonowane bezprawie..zmierzamy w kierunku dyktatury-państwa policyjnego EWA

    Odpowiedz
  • Bart(2009-12-28 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    rfm a ile jest takich zdarzen ? prawda jest taka jak ktos sledzi temat ze tworzy sie panstwo policyjne i panstwo wielkiego brata w wielkiej brytani najwiecej w prawach i zachowniach tego widac , pytam sie gdzie ta wielka przestepczosc w polsce ze potrzebne sa az takie restrykcje? ludzie sa nawini i na wszystko sie zgadzamy a potem bedzie za pozno na pole do manewru bo wszystko bedzie tak zacisniete na kazdym obywatelu ze nie bedzie mozna zaprostestowac , traktat lizbonski wprowadzony a wiekszosc nie zainteresowana mysli ze to dobrze dla nas hahahah starcilismy praktycznie konstytucje bede robili ale najwiecej rzeczy do zniewolenia i zacisnieniecia na każdym pętli , pętli wokół prywatnosci i pola manewru , ludzie powinni naprawde zaczac czytac orwella ponownie i huxleya bo dzieje sie teraz szybciej to o czym pisali ,a co do paralizatorow to tylko czynnik zastraszajacy nie ma nic wspolnego z dobrocia , beda tylko częste naduzycia wszyscy zapomnieli co sie stalo na ltonisku polakowi chyba, w stanach ciagle naduzywaja paralizatorow, ludzie w wiekszosci maja takie zdanie na temat strazy miejskiej ze to sa pier nieroby nic nie wnoszące i utrudniajace niz pomagajace a oni strazy przyznaja jeszcze wieksze prawa, prawda jest taka ze to wszystko sie łączy z new world order

    Odpowiedz
  • Bart(2009-12-28 20:32) Zgłoś naruszenie 00

    etna co ty ciemnoto piszesz ? na agresywnych zarażonych hivem? kur* człowieku ty radia maryja słuchasz czy jak , naprawde cos z toba nie tak

    Odpowiedz
  • rfm(2009-12-19 01:09) Zgłoś naruszenie 00

    "pies" jestes walniety, wogole system prawny. Wyobraz sobie sytuacje ze idzie koles ulica w nocy w kapturze na lbie a policja patrolujaca ktora ma zgloszenie ze ktos kogos podzgal nozem zatrzymuje sie i mowi dobry wieczor i ten zaczyna uciekac powinno byc stoj bo strzelam i strzal ostrzegawczy, a w sytuacji gdy ktos wyciaga bron to wiadomo ze reakcja powinna byc w samoobronie i co tu duzo mowic jak to sedzia powiedzial, machina sadowa rozpedza sie bardzo powoli ale miazdzy razem z koscmi. ****** Machina sadowa i polski system prawny kuleje. trzeba nareperowac. no sorry. Wiec zreflektujcie sie jeszcze raz: "Wyobrażcie sobie ze przy np kontroli drogowej osoba zatrzymana wyciagnie nagle bron i postrzeli (jesli nie zastrzeli)kontrolujacego polcjanta" czy w takiej sytuacji policjant powinien powiedziec stoj bo strzelam ? i oddac strzal ostrzegawczy ?

    Odpowiedz
  • jak to jest(2009-12-03 07:34) Zgłoś naruszenie 00

    Może ktoś zechce wytłomaczyć . Bo na zdrowy rozum POLICJA JEST OD WYCHWYTYWANIA ZŁODZIEJI.
    W TELEWIZJI POKAZALI STRAK POLICJANTÓW I WSZYSCY KRZYCZELI
    'Z Ł O D Z I E J E "
    NATOMIAST INNI NIE STRAJKUJĄCY POLICJANCI POWINNI ZGŁOSIĆ ZAWIADOMIENIE DO PROKURATORA NIECH WYJAŚNI.

    Odpowiedz
  • czarny(2009-11-27 22:01) Zgłoś naruszenie 00

    Przepisy całkiem ciekawe, godne przemyślenia i wprowadzenia.

    Odpowiedz
  • jaś(2009-11-27 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    Głosuj na PIS. Tylko PIS!!!

    Odpowiedz
  • Gość(2009-11-27 20:38) Zgłoś naruszenie 00

    Janeczek masz jakieś kompleksy, a może jesteś z tych niewinnych co Policja ich tak strasznie prześladuje.

    Odpowiedz
  • Diego(2009-11-27 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    Janeczek weż się za macanie kur bo o pracy policji wiesz tyle co obejrzysz w W-11. Aż szkoda że zatrzymałeś się do kontroli drogowej w USA lub choćby w Niemczech, bo gdybyś się nie zatrzymał to byś poznał demokratyczne przepisy dotyczące broni palnej. W Polsce żaden policjant nie strzela za samochodem gościa który się nie zatrzymał do kontroli, lecz gdy przy uniknięciu kontroli usiłuje przejechać nie tylko policjanta, ale wszystko i wszystkich którzy staną mu na drodze to już inna bajka.

    Odpowiedz
  • pies(2009-11-27 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    owszem... tylko potem tłumacz prokuratorowi zze wykonales wszystki niezbedne kroki zeby temu zapobiec. Oni zawsze biorą strone tych drugich i szukaja winy po stronie strzelajacego. Nie musze Ci udowadniac tego. jest tego dosc przykladow w prasie i internecie. Boimy sie wlasnego cienia. Dobrze ze nie pracuje juz w prewencji

    Odpowiedz
  • rosomak(2009-11-27 17:23) Zgłoś naruszenie 00

    Pies w opisywanej przez Ciebie sytuacji wystarczy okrzyk: "Policja"...

    Odpowiedz
  • pies(2009-11-27 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    nareszcie ktos pomyslal o czyms co wszedzie na swiecie jest standardem. Wyobrażcie sobie ze przy np kontroli drogowej osoba zatrzymana wyciagnie nagle bron i postrzeli (jesli nie zastrzeli)kontrolujacego polcjanta?? Powiecie o tym jego zonie, czy pozwolicie aby zrobil to komendant jednostki do spółki z kadrowcem, mowiac o tym iż stalo sie to bo nie zdarzyl powiedziec stój bo strzelam oczekiwać reakcji, oddać strzal otrzegawczy a następnie użyc broni UWAGA "...zeby wywolac jak najmniejsze obrażenia..." Niestety takie sytuacje juz mialy miejsce (ostatnio w WLKP) Ja juz w swojej służbie widzialem nad sobą ostrze siekiery i zastanawialem sie czy nie użyć broni... Należała do bardzo agresywnego i naćpanego kolesia który nie mial ochoty mnie nią glaskać Cale szczescie ze dzieki swoim umiejetnosciom powalilem napastnika bo nie bylo by komu pisac tego postu.

    Odpowiedz
  • zły pies(2009-11-27 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    przepisy dotyczące broni s.ą dobre, tylko prokuratorów i sędziów mamy do d...y. Policjant nie boi się użyć broni zgodnie z przypadkami, tylko tego, w jaki sposób zdarzenie zanalizuje prokurator! Policjant na przeanalizowanie sytuacji i oddanie strzału do bandyty ma niekiedy sekunde-dwie, a sąd i prokurator rok-dwa...Wyśłijcie na emeryturę beton z prokuratur a potem zmieniajcie przepisy!!!

    Odpowiedz
  • rosomak(2009-11-27 16:37) Zgłoś naruszenie 00

    Pies Kenobi to ty jesteś laikiem. "Kula spadnie"-naprawdę dobre. Doucz się "ekspercie". A strzał ostrzegawczy nie zawsze się oddaje w górę. Jak chcesz się wypowiadać to miej choćby podstawową wiedzę na dany temat. A kulami to się strzela, ale z armaty...

    Odpowiedz
  • KUPA(2009-11-27 16:36) Zgłoś naruszenie 00

    Bywało tak, że po usłyszeniu strzału sprawca przestępstwa stawał w miejscu a jego luźne spodnie wypełniała gęsta lub mniej gęsta maź o dość nieprzyjemnym zapachu... Teraz na okrzyk zareaguje co najwyzej upadkiem z powodu smiechu... - i nie daj Boże w trakcie tego upadku coś sobie zrobi...

    Odpowiedz
  • sprite(2009-11-27 16:28) Zgłoś naruszenie 00

    no w końcu jakieś zmiany... pomysł z pojazdami służbowymi mającymi służyc również do zatrzymania uciekającego pojazdu jest świetny... w końcu będziemy mogli działać w pościgu a nie tylko czekać aż sprawca albo my się rozbijemy.

    Odpowiedz
  • policjant(2009-11-27 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    na szczescie takich Janeczków-kretyneczkow nie ma za duzo...

    Odpowiedz
  • policjant(2009-11-27 15:33) Zgłoś naruszenie 00

    DLA JANECZKA!!!
    chcesz zyc-zatrzymuj sie do kontroli:-)))) zeby głupota umiała latać fruwał byś jak ptaszek

    Odpowiedz
  • gringo(2009-11-27 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    do janeczka. TRZEBA się do kontroli zatzrymać a nie rżnąć głupa a później wielkie opłakiwanie i policja jest beee!

    Odpowiedz