Sejm opowiedział się w czwartek wieczorem za większością redakcyjnych i legislacyjnych poprawek Senatu w kwestii nowelizacji ustaw, dotyczących prawa wyborczego. Wprowadzają one m.in. instytucję pełnomocnika w wyborach prezydenckich oraz samorządowych dla niepełnosprawnych wyborców, ograniczają nadużycia przy finansowaniu kampanii prezydenckiej.

Pełnomocnik wyborczy umożliwi oddanie głosu zarówno przez osoby niepełnosprawne jak i starsze, powyżej 75. roku życia. Pełnomocnikiem będzie mogła zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwa będzie można udzielić - w swoim domu - przed wójtem, burmistrzem i prezydentem miasta lub przed pracownikiem przez nich upoważnionym. Wcześniej (do 10 dni przed wyborami) należy jednak złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy w tej sprawie.

Nowelizacja zobowiązuje wójtów, burmistrzów, prezydentów miast do utworzenia lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych we wszystkich rodzajach wyborów i referendów. Dotychczas takie lokale tworzono w wyborach do Sejmu i Senatu, do PE oraz w referendum ogólnokrajowym.

Głosowanie w szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej za pomocą urny pomocniczej przy obecności co najmniej dwóch członków obwodowej komisji - zgodnie z nowelizacją - będzie możliwe we wszystkich rodzajach wyborów i referendów.

Sejm przyjął kilka poprawek senackich o charakterze redakcyjnym do nowelizacji ustawy o wyborze prezydenta, która m.in. zakazuje prowadzenia publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych.