Przez pierwsze dwa lata od daty uzyskania prawa jazdy kategorii B (samochody osobowe) kierowca będzie musiał jeździć wyjątkowo ostrożnie. Za dwa wykroczenia popełnione w tym czasie zostanie skierowany na kurs reedukacyjny. W pierwszym roku po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kierowca będzie mógł poruszać się tylko samochodem oznaczonym zielonym liściem klonowym i nie będzie mógł pracować jako kierowca, np. taksówki.

Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o kierujących pojazdami, którym dziś zajmie się rząd. Przepisy zakładają, że jeżeli w ciągu okresu próbnego kierowca dopuści się dwóch wykroczeń, to starosta o kolejne dwa lata wydłuży okres, w którym początkujący kierowca będzie pod specjalnym nadzorem. Jeżeli w tym czasie dopuści się trzeciego wykroczenia, to straci prawo jazdy.

– Każda forma zmuszania do przestrzegania przepisów bardziej dyscyplinuje kierowców do prawidłowego zachowania się na drodze – ocenia Marcin Suwała, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców i Instruktorów AS z Radomia. Dodaje, że propozycja ta jest znacznie surowsza niż obecne odbieranie prawa jazdy za przekroczenie 20 punktów karnych w pierwszym roku. Ma nadzieję, że poprawi to bezpieczeństwo w przypadku niedoświadczonych kierowców, którzy bardziej są narażeni na spowodowanie wypadku.

Tak rygorystyczne podejście do początkujących kierowców zdaniem Ministerstwa Infrastruktury, które przygotowało te zmiany, ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Okazuje się, że kierowcy w wieku od 18 do 24 roku życia są sprawcami największej liczby wypadków na drodze.

Nowe przepisy zmieniają także zasady uzyskiwania prawa jazdy na motor. Kategorię A będzie mogła uzyskać osoba, która ma skończone 24 lata. Młodsi motocykliści będą mogli zdobyć tę kategorię, jeżeli wcześniej przez dwa lata będą mieli nową kategorię A2. Umożliwi ona jeżdżenie motocyklem o mocy około 46 KM. Prawo jazdy kategorii A2 będzie mógł zrobić już 18-latek. Zostanie wprowadzona także kategoria AM, którą będzie mógł zrobić 14-latek. Zezwoli ona na poruszanie się skuterem czy motorowerem.

2 lata wyniesie okres próbny dla początkujących kierowców