Czy w razie naruszenia autorskich praw majątkowych podmiot mający w tym interes prawny może skierować do sądu wniosek o nałożenie na osobę, która nie naruszyła tych praw, obowiązku udzielenia informacji mających znaczenie dla dochodzenia roszczeń?
Sylwia Graboś
radca prawny w kancelarii Grynhoff Woźny Maliński
Wniosek może dotyczyć osoby dokonującej naruszenia, a także innej (art. 80 ust. 1 pkt 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Wniosek o zobowiązanie do ujawnienia informacji przez osoby inne niż naruszyciel może jednak dotyczyć określonej grupy osób i określonych informacji. Sąd nie przychyli się do wniosku o zobowiązanie do ujawnienia informacji dowolnie wskazanej osoby, która nie spełnia przesłanek ustawowych.
Wspomniany art. 80 pozwala nałożyć obowiązek udzielania informacji na osoby, które posiadają towary naruszające autorskie prawa majątkowe, korzystają z usług naruszających te prawa, świadczą usługi wykorzystywane w działaniach naruszających autorskie prawa majątkowe, oraz na osoby wskazane przez osoby wymienione w powyższym wyliczeniu jako uczestniczące w produkcji, wytwarzaniu lub dystrybucji towarów lub świadczeniu usług naruszających autorskie prawa majątkowe. Chodzi o osoby, które zetknęły się z procederem lub skutkami naruszenia, jednak same działały bez świadomości naruszenia. Każdorazowo czynności te muszą mieć na celu uzyskanie zysku lub innej korzyści ekonomicznej.
Kwalifikacja działań danej osoby jako powodujących, że wobec niej może być skierowany wniosek o zobowiązanie do ujawnienia informacji, nie obejmuje działań podejmowanych przez konsumentów w dobrej wierze. Przez konsumenta należy rozumieć osobę, która zgodnie z regulacją art. 221 kodeksu cywilnego jest osobą fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
W odniesieniu do opisanych wyżej osób można żądać informacji o pochodzeniu, sieciach dystrybucji, ilości i cenie towarów lub usług naruszających autorskie prawa majątkowe.
Sąd, rozpoznając wnioski o ujawnienie informacji, zapewnia zachowanie tajemnicy przedsiębiorcy i innych tajemnic ustawowo chronionych.