Od kwietnia na czele prokuratury stanie sędzia lub prokurator z co najmniej dziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym. Wcześniej kandydaci publicznie przedstawią swoją wizję prokuratury.
Już jutro będzie mogła rozpocząć się procedura wyboru nowego szefa prokuratury. Umożliwiają to wchodzące jutro w życie przepisy nowelizacji ustawy o prokuraturze. Jej głównym celem jest odpolitycznienie prokuratury i rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
– Zwiększy się niezależność prokuratorów i poprawi jakość ich pracy. Nie będą oni obawiali się już podejmowania trudnych i nie zawsze wygodnych politycznie decyzji – uważa prokurator Cezary Kiszka, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów RP.

Wybiera KRS

Na czele prokuratury będzie stał niezależny prokurator generalny powoływany na sześcioletnią kadencję przez prezydenta. Będzie mógł nim zostać czynny zawodowo sędzia lub prokurator z co najmniej dziesięcioletnim stażem pracy. Pierwszych dwóch kandydatów przedstawi głowie państwa Krajowa Rada Sądownictwa.
Wchodzące jutro w życie przepisy nie mówią nic na temat procedury wyłaniania kandydatów na szefa śledczych. Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła więc regulamin, który dokładnie określa, jak będzie odbywał się wybór prokuratora generalnego.
– Wszystkie zainteresowane osoby muszą przesłać do KRS swój życiorys wraz z listem motywacyjnym. Mają oni na to czas do 30 listopada – mówi Stanisław Dąbrowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.



Potem każdy z kandydatów będzie musiał dokonać prezentacji, w której będzie mógł przedstawić swoją wizję prokuratury, a także podać, dlaczego to właśnie on powinien pokierować prokuraturą.
– Chcemy, aby prezentacje te miały charakter publiczny. Będzie mógł wziąć w nich udział każdy zainteresowany – wyjaśnia Stanisław Dąbrowski.
KRS najpóźniej 11 stycznia przedstawi prezydentowi dwóch kandydatów na prokuratora generalnego.

Wymagania dla śledczych

Obowiązujące od jutra przepisy dokładnie określają też wymagania, jakie będą musieli spełniać prokuratorzy zatrudnieni w poszczególnych jednostkach. Do prokuratury apelacyjnej będzie mógł zostać powołany prokurator lub sędzia z co najmniej sześcioletnim doświadczeniem zawodowym. Co najmniej trzy lata musi on jednak pracować w prokuraturze lub sądzie szczebla okręgowego. W prokuraturze apelacyjnej będą mogli też zostać zatrudnieni adwokaci, radcowie prawni lub notariusze, którzy wykonywali swój zawód co najmniej osiem lat.
W prokuraturze okręgowej zatrudnienie będą mogli znaleźć prokuratorzy lub sędziowie z co najmniej czteroletnim stażem pracy. Jeśli do prokuratury okręgowej będą chcieli trafić adwokaci, radcowie prawni lub notariusze, to będą oni musieli wykazać się przynamniej sześcioletnim doświadczeniem zawodowym.
Nowa struktura organizacyjna prokuratury ma obowiązywać od 31 marca przyszłego roku.
11 stycznia do tego czasu KRS musi przedstawić prezydentowi dwóch kandydatów na prokuratora generalnego
Podstawa prawna
Ustawa z 9 października 2009 r. o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 178, poz. 1375).