W najbliższych wyborach samorządowych i prezydenckich, które odbędą się w 2010 roku, osoby powyżej 75. roku życia i niepełnosprawne będą mogły głosować przez pełnomocnika.
Sejm rozpatrzył ustawę o wyborze prezydenta oraz Ordynację wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. W nowelizacji przewidziano, że obywatel, który przez właściwy organ orzekający został zaliczony do osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, będzie mógł udzielić pełnomocnictwa do głosowania.
Pełnomocnikiem może być osoba zaufana wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Aby uniknąć nieprawidłowości, projekt przewiduje, że pełnomocnictwo będzie można przyjąć od dwóch osób, jeśli są one członkami najbliższej rodziny, to znaczy – małżonkiem, rodzicami, dziećmi, dziadkami.
Nie będzie można oddać głosu przez pełnomocnika w obwodach utworzonych w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz za granicą i na polskich statkach morskich.
Pełnomocnictwa do głosowania udzielać się będzie przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta do sporządzania aktów pełnomocnictwa.
Pełnomocnictwo sporządza się na wniosek wyborcy. Wnosić się je będzie do wójta gminy, w której wyborca jest wpisany do stałego rejestru wyborców. Musi to nastąpić najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów. Wniosek powinien zawierać dane: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, a także wyraźne oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania.
Zdaniem Jarosława Zbieranka z Instytutu Spraw Publicznych idea zawarta w projekcie przyczynić się powinna do większej frekwencji wyborczej.