Adwokaci, radcowie prawni oraz prokuratorzy, jeśli chcą brać udział w elektronicznym postępowaniu upominawczym, będą musieli komunikować się z sądem, korzystając z bezpiecznego podpisu elektronicznego.
Obowiązują już znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które nakładają na adwokatów, radców prawnych i prokuratorów biorących udział w elektronicznym postępowaniu upominawczym obowiązek komunikowania się z sądem przy wykorzystaniu bezpiecznego podpisu elektronicznego. Postępowanie to staje się coraz bardziej popularne, ponieważ umożliwia szybsze otrzymanie nakazu zapłaty wówczas, gdy dochodzone roszczenie nie jest bezzasadne, a przytoczone okoliczności nie budzą wątpliwości.
Dane, które są potrzebne do składania podpisu elektronicznego adwokaci otrzymają po złożeniu wniosku za pośrednictwem właściwej okręgowej rady adwokackiej, radcowie, właściwej okręgowej izby radców prawnych, a prokuratorzy za pośrednictwem prokuratury apelacyjnej albo Prokuratury Krajowej. Wnioski zostaną przesłane do sądu razem z potwierdzeniem, że osoby, które je złożyły, są członkami właściwej rady, izby bądź zatrudnieni są w prokuraturze podlegającej apelacyjnej albo krajowej.
O zamiarze komunikowania się z sądem przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego profesjonalni pełnomocnicy muszą zawiadomić go za pośrednictwem rady albo izby, podając dane potrzebne do weryfikacji podpisu. W ciągu 14 dni rada i izba będą przesyłały do sądu uzyskane w ten sposób informacje. Termin 14-dniowy dotyczy też prokuratora apelacyjnego i krajowego.
Podstawa prawna
Art. 2–5 ustawy z 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 26, poz. 156; obowiązują od 1 października 2009 r.).