Po ogłoszeniu upadłości przedsiębiorcy sąd powoła syndyka. Przysługuje mu wynagrodzenie do 3 proc. funduszy masy upadłości i sum uzyskanych z likwidacji rzeczy i praw.
Od sposobu ogłoszenia upadłości danego przedsiębiorcy zależy, kto zostanie powołany przez sąd: syndyk czy nadzorca sądowy. W razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację firmy przedsiębiorca traci prawo zarządzania i rozporządzania swoim majątkiem. Sąd powołuje syndyka, który odpowiada za zarząd i likwidację upadłego dłużnika oraz zaspokojenie wierzycieli. Natomiast w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu sąd powołuje nadzorcę sądowego. Postanowienie o wyznaczeniu syndyka i nadzorcy sądowego zostaje obwieszczone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Syndykiem nie może zostać wierzyciel lub dłużnik upadłego, małżonek jego i wierzyciela, krewni i powinowaci.

Wynagrodzenie syndyka

Syndykowi przysługuje wynagrodzenie nieprzekraczające trzech procent funduszów masy upadłości i sum uzyskanych z likwidacji rzeczy i praw, ale nie więcej niż stuczterdziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Ostateczną wysokość jego wynagrodzenia ustala sąd po zatwierdzeniu przez sędziego komisarza przedłożonego przez syndyka sprawozdania. Brane są pod uwagę stopień zaspokojenia wierzycieli, nakład pracy, koszty zatrudnienia innych osób w związku z czynnościami syndyka i czas trwania postępowania.

Likwidacja majątku

Syndyk obejmuje majątek upadłego przedsiębiorcy, który wchodzi w skład masy upadłości.
Zawiadamia o upadłości przedsiębiorcy wierzycieli i komornika ogólnej właściwości upadłego. Ujawnia i ogłasza upadłość w księdze wieczystej oraz w innych księgach i rejestrach, do których wpisany jest majątek upadłego, a także sporządza spis inwentarza i dokonuje oszacowania masy upadłości. Opracowuje plan likwidacyjny, proponuje sposoby sprzedaży składników majątku, termin sprzedaży, preliminarz wydatków i robi listy wierzytelności. Do jego obowiązków należy też likwidacja majątku oraz podział sum uzyskanych ze zbycia rzeczy i praw obciążonych rzeczowo oraz podział funduszów masy.



Zamiast komornika

Jeśli przed ogłoszeniem upadłości przeciwko upadłemu przedsiębiorcy toczyło się postępowanie egzekucyjne, które dotyczyło wierzytelności podlegającej zgłoszeniu do masy upadłości, zostaje ono zawieszone z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Jeszcze niewydane sumy uzyskane w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym zostają przelane do masy upadłości po uprawomocnieniu się postanowienia o jej ogłoszeniu. Natomiast takie zawieszenie nie stoi na przeszkodzie przysądzeniu własności nieruchomości, jeżeli przybicia udzielono przed ogłoszeniem upadłości, a nabywca egzekucyjny wpłaci w terminie cenę nabycia.
CZYNNOŚCI SYNDYKA
● Objęcie majątku, zarządzanie nim, zabezpieczenie przed zniszczeniem.
● Ujawnienie ogłoszenia upadłości w księdze wieczystej oraz w innych księgach i rejestrach, do których wpisany jest majątek upadłego.
● Zawiadomienie wierzycieli i komornika ogólnej właściwości upadłego.
● Sporządzenie spisu inwentarza i oszacowanie masy upadłości.
● Sporządzenie planu likwidacyjnego (proponowane sposoby sprzedaży składników majątku, termin sprzedaży, preliminarz wydatków).
● Sporządzenie listy wierzytelności.
● Likwidacja majątku
● Podział sum uzyskanych ze zbycia rzeczy i praw obciążonych rzeczowo oraz podział funduszów masy.
Ważne!
Po ogłoszeniu upadłości nie wolno wszczynać egzekucji świadczeń pieniężnych z masy upadłości