Podczas wakacyjnych praktyk studenci mogą nauczyć się przygotowywania pism procesowych z zastosowaniem najnowszego orzecznictwa. Najlepsi praktykanci mają szansę na staż i zatrudnienie w kancelarii.
Wakacje to dla studentów prawa doskonały okres na zdobycie dodatkowych umiejętności podczas praktyk w kancelariach. Pomimo kryzysu gospodarczego, który sprawił, że prawnicy mają mniej pracy, a część z nich zwalnia swoich pracowników, to podczas tegorocznych wakacji nie zabraknie angaży dla bardziej ambitnych studentów.
– W tym roku oferujemy wakacyjne praktyki dla studentów prawa w takim samym zakresie jak miało to miejsce w latach ubiegłych. W czasie kryzysu gospodarczego, wbrew ogólnym tendencjom redukcji personelu i ograniczania kosztów, szczególnie ważne jest inwestowanie w rozwój, w tym przede wszystkim nabór nowych kadr – mówi Magdalena Kobosko, radca prawny, wspólnik w kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

Poprzeczka dla studentów

W większości kancelarii nabór na praktyki odbywa się nie tylko tuż przed wakacjami, ale także przez cały rok.
– Aby aplikować na praktyki wakacyjne, należy wypełnić kwestionariusz dostępny na początku roku kalendarzowego na stronie internetowej firmy – mówi Agnieszka Reinstein, HR manager w kancelarii Linklaters Warsaw.
Studenci prawa, którzy chcą aplikować w najlepszych kancelariach, muszą się liczyć z tym, że poprzeczka jest zawieszona wysoko. Wymagania w ich przypadku często są takie jak w przypadku absolwentów studiów. Różnica jest tylko taka, że nie muszą jeszcze mieć dyplomu. Przede wszystkim liczy się duża wiedza prawnicza, która najczęściej sprawdzana jest za pomocą testu oraz rozmów kwalifikacyjnych.
– Kandydaci muszą przejść ogólny test wiedzy prawniczej. Przyznam, że pytania przygotowywane przez prawników z poszczególnych działów kancelarii są trudne. Sprawdzamy przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia, zdolność rozumienia tekstu i kojarzenie faktów – wyjaśnia Leszek Koziorowski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Gessel.
Dla kancelarii duża wiedza prawnicza nie jest jednak wystarczająca. Zdają sobie one bowiem sprawę, że w trakcie studiów nie da się perfekcyjnie opanować materiału potrzebnego do prowadzenia spraw danej kategorii. Dużą uwagę zwracają więc one na zainteresowanie pracą oraz dużą motywację.
– Poszukujemy studentów zmotywowanych, energicznych, chcących rozwijać swoje umiejętności praktyczne i zweryfikować swoje pojęcie o pracy. Liczy się dla nas także dyspozycyjność i kreatywność. Nie chcemy przyjmować osób, które są zainteresowane jedynie uzyskaniem zaświadczenia o odbyciu praktyk – podkreśla Joanna Basałyga, dyrektor ds. HR w kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Duże znaczenie ma także znajomość języków obcych. Znajomość języka angielskiego najczęściej już nie wystarcza i kancelarie pytają o inne języki.



Zamiast parzenia kawy

Studenci, którzy wybiorą kancelarię zamiast plaży, raczej nie będą parzyć przysłowiowej kawy. Mają oni szansę na nabycie konkretnych umiejętności. Kancelarie chcą w tym czasie przyjrzeć się praktykantom, dlatego zlecają im konkretną pracę.
– W czasie praktyk studenci zajmują się przede wszystkim wyszukiwaniem przepisów, orzecznictwa i komentarzy, które mogą być pomocne prawnikom w analizowaniu spraw zlecanych przez klientów kancelarii. Studenci przygotowują też informacje na temat zmian przepisów prawnych, nowych wyroków, nowych interpretacji urzędowych oraz różnego rodzaju wnioski na formularzach urzędowych i proste pisma dla klientów – mówi Bartosz Dębski, radca prawny, associate w kancelarii Magnusson.
W większości kancelarii studenci muszą przygotować się na pracę w obcym języku. Do ich zadań będzie więc należało także tłumaczenie dokumentów z języka polskiego na języki obce i z języków obcych na język polski oraz przygotowywanie pism dla klientów w języku obcym. Stałym elementem praktyk jest także załatwianie standardowych spraw w urzędach.

Perspektywy na przyszłość

W opinii większości praktykujących od wielu lat prawników, dla przyszłej kariery prawniczej odbycie wakacyjnych praktyk ma dla studentów bardzo duże znaczenie.
– Odbycie kilku takich praktyk w różnych kancelariach prawnych w ciągu studiów stanowi bardzo ważne doświadczenie dla młodych ludzi. Mają okazję przyjrzeć się z bliska pracy prawników i kancelarii, sprawdzić swoje predyspozycje i zyskać bezcenne doświadczenie – uważa Leszek Koziorowski.
Podobnego zdania jest Magdalena Kobosko, która uważa, że dzięki wakacyjnym praktykom studenci mają szansę na sprecyzowanie własnych zainteresowań i często wybór dziedziny prawa, w której chcą się rozwijać oraz dalsze ukierunkowywanie rozwoju zawodowego.
– Praktyki pozwalają zastosować nabytą już wiedzę i sprawdzić się w praktycznym działaniu, czego nie zastąpią żadne, nawet prowadzone na najwyższym poziomie, zajęcia, seminaria czy warsztaty – wyjaśnia Magdalena Kobosko.
Najlepsi praktykanci mają szansę na dłuższe staże, a w dalszej perspektywie na zatrudnienie w kancelarii.