Firma organizująca widowisko sportowe lub rozrywkowe musi przygotować słowno-graficzną instrukcję postępowania na wypadek pożaru, w której sprecyzuje liczbę widzów.

ZMIANA PRAWA

Zbliża się termin wejścia w życie (1 sierpnia) ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało kolejny projekt rozporządzenia wykonawczego do tego aktu, którego podpisanie umożliwi praktyczne stosowanie nowych regulacji ustawowych.

Szczegóły o obiekcie

I tak MSWiA zajęło się tym razem wypełnieniem delegacji zawartej w art. 6 ust. 5 ustawy. Mówi on o konieczności opracowania przez organizatora imprezy instrukcji postępowania w przypadku powstania pożaru w czasie widowiska. Projekt rozporządzenia określa charakter takiej instrukcji i jej niezbędne elementy. Generalnie firma organizująca widowisko sportowe czy rozrywkowe powinna przygotować opisową i graficzną część instrukcji. W tej pierwszej musi zawrzeć elementy informacyjne, takie jak numery telefonów stacjonarnych i komórkowych organizatora, właściciela obiektu, kierownika do spraw bezpieczeństwa, charakterystykę pożarową terenu i obiektu oraz warunki łączności podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo imprezy. Powinna też zgłosić program spektaklu, dane o maksymalnej liczbie widzów, w tym dzieci i osób niepełnosprawnych. Niezbędne jest też poinformowanie w instrukcji o wysokości obiektu, jego powierzchni, sprzęcie ratowniczym i gaśniczym na jego terenie, stopniu palności materiałów użytych do budowy obiektu, programie imprezy, zagrożeniach pożarowych, organizacji ewakuacji. Ważne jest również podanie lokalizacji służb firmy organizującej imprezę, punktów medycznych, miejsc stacjonowania pojazdów pożarniczych. Instrukcja zawierać musi plan sytuacyjny wykonany w skali zapewniającej jego czytelność z odpowiednią legendą symboli graficznych i oznaczeniem odległości między poszczególnymi obiektami.

Obrazki graficzne

Drugą część rozporządzenia (załącznik) stanowi wykaz 37 graficznych symboli, które ułatwią oznakowanie poszczególnych miejsc na planie. Są to np. znaki przedstawiające agregaty prądotwórcze, hydranty podziemne, zbiorniki wody, substancje niebezpieczne, przyłącza zasilania podstawowego, gaśnice, stanowiska kierowania.
– Instrukcja postępowania w przypadku pożaru lub innego miejscowego zagrożenia ma wymiar praktyczny nie tylko dla organizatorów imprezy masowej, ale również dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej.

Działania operacyjne

Zaopiniowana pozytywnie przez komendanta powiatowego (miejskiego) PSP instrukcja powinna zostać złożona na stanowisku kierowania właściwej komendy strażaków. Ma ona służyć jednostkom straży pożarnej do działań operacyjnych na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia – tłumaczą w uzasadnieniu projektu jego autorzy.
Rozporządzenie dopuszcza możliwość stosowania instrukcji bezpieczeństwa opracowanej na podstawie przepisów przeciwpożarowych zamiast specjalnej instrukcji przewidzianej w projektowanym akcie wykonawczym do ustawy. Jej stosowanie ma być możliwe tylko wówczas, gdy widowisko sportowe czy rozrywkowe będzie miało charakter zgodny z przeznaczeniem obiektu, w którym się odbywa.