Przedstawienie projektu przywracającego tzw. awanse poziome sędziów zapowiedział w poniedziałek prezydent Lech Kaczyński podczas wręczania nominacji sędziowskich. Awanse poziome to stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w sądzie okręgowym i sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym, zniesione w 2008 roku.

"Jestem zwolennikiem tego rozwiązania, choć może w nieco bardziej elastycznej formie" - powiedział prezydent. Skrytykował jednocześnie "sztywne kryteria", które w poprzedniej ustawie "tworzyły pewnego rodzaju automatyzm".

Ponadto - jak zaznaczył prezydent - w nowej ustawie nie powinno być rozróżnienia na sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym i sędziego sądu okręgowego oraz sędziego sądu apelacyjnego w okręgowym i sędziego sądu apelacyjnego.

Wnioski o awanse poziome można było składać do 22 stycznia 2009 roku - wówczas weszła w życie nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych, która je likwidowała.

W grudniu 2008 r. Sejm odrzucił prezydenckie weto do ustawy o ustroju sądów powszechnych, znosząc jednocześnie awanse poziome (czyli stanowiska sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym i sędziego sądu apelacyjnego w sądzie okręgowym). Awanse te zostały wprowadzone nowelizacją z czerwca 2007 roku.

Już w styczniu, wręczając nominacje sędziom, prezydent powiedział, że "spróbuje wrócić do tej sprawy na nieco innych zasadach". "Sama idea jest słuszna" - powiedział wówczas Lech Kaczyński.