Na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków wymagane jest uzyskanie zezwolenia wydawanego przez właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta w drodze decyzji administracyjnej. Z kolei kierunki rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej gmina ustala w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Do ważnych kompetencji rady należy również uchwalenie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, który jest aktem prawa miejscowego. Powinien on określać prawa i obowiązki przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego oraz odbiorców usług.
Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. W przypadku wspólnego wykonywania przez gminy tego zadania wykonują je odpowiednio właściwe organy związku między-gminnego bądź gminy wskazanej w porozumieniu między-gminnym. Z kolei kierunki rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej ustalane są przez gminę w dwóch aktach planistycznych: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że przepisy nakładają na organy gminy (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) obligatoryjny obowiązek przygotowania projektów tych dokumentów i uwzględnienia w nich kierunków rozwoju sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, w szczególności na terenach przeznaczonych pod zabudowę wymagającą takich sieci.

Zasady udzielania zezwoleń

Na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków wymagane jest uzyskanie zezwolenia wydanego przez właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta w drodze decyzji administracyjnej. Zezwolenie to może być wydane na wniosek przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, które ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bądź oddział lub przedstawicielstwo. Dodatkowo przedsiębiorstwo musi posiadać środki finansowe lub udokumentować możliwość ich uzyskania w wysokości niezbędnej do prawidłowego prowadzenia zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Warunkiem koniecznym jest również odpowiednie zaplecze techniczne, w tym przede wszystkim środki techniczne odpowiednie do zakresu działalności. Z wymogu ubiegania się o zezwolenie zwolnione są jedynie gminne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące działalność na obszarze własnej gminy.



To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji, przeczytasz m.in. o:

Wydaniu i cofnięciu zezwolenia zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków

Planach rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej

Taryfach za wodę i ścieki

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w Tygodniku Prawa Administracyjnego.