Osoby ukarane lub skazane, wobec których orzeczono zakaz wstępu na imprezę masową, będą zobowiązane do stawienia się w komendzie policji w czasie imprezy, której zakaz ten dotyczy - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronie internetowej MSWiA.

Obecnie osoby objęte tzw. zakazem stadionowym nie mogą wchodzić na stadion podczas meczu. Zakaz ten jest jednak omijany m.in. dlatego, że na większości stadionów nie ma właściwych zabezpieczeń pozwalających egzekwować ten przepis.

W projekcie rozporządzenia określono sposób wykonywania (orzeczonego za wykroczenie albo przestępstwo) obowiązku osobistego stawiennictwa w komendzie policji lub w miejscu określonym przez komendanta w czasie trwania imprezy masowej. Rozporządzenie uwzględnia sposób dokumentowania wykonania tego obowiązku.

Projekt rozporządzenia ma związek z przyjętą w marcu tego roku nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, która wprowadziła nowe rodzaje kar wobec stadionowych bandytów.

Ustawa, która ma zapewnić m.in. bezpieczny przebieg Euro 2012, wprowadziła tzw. zakaz klubowy, stanowiący, że organizator meczu może osobom łamiącym regulamin zakazać - nie dłużej niż na dwa lata - wstępu na swoje kolejne imprezy.

Wobec ukaranych za wykroczenia podczas imprezy sportowej sąd ma orzekać od dwóch do sześciu lat tzw. zakazu stadionowego, który będzie połączony z obowiązkiem stawiania się na komisariacie policji w czasie meczu. Ponadto zakaz ten obejmie także zagraniczne mecze danego klubu lub reprezentacji Polski.

Wprowadzono nowe rodzaje kar za przestępstwa związane z burdami na meczach. Wdarcie się na teren, na którym rozgrywane są mecze, ma być karane grzywną, ograniczeniem wolności albo karą więzienia do trzech lat. Za rzucanie przedmiotami mogącymi stanowić zagrożenie będzie grozić grzywna, ograniczenie wolności albo do dwóch lat więzienia (taka sama kara czeka tego, kto naruszy nietykalność członka służby porządkowej). Kara grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat ma grozić sprawcom wymienionych czynów - jeśli zakryją oni twarz, by uniemożliwić rozpoznanie.